"Küçük hanımlar! Küçük beyler! Sizler geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız..." 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun

"Küçük hanımlar! Küçük beyler! Sizler geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız..." 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun | enpolitik.com
Eklenme Tarihi: 22.04.2020 16:45:22 - Güncellenme Tarihi: 19.05.2020 11:25:20

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin (TBMM) kuruluşundan hareketle ulusal egemenliğin kutlandığı bayram 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 100. yılında yaşanan büyük salgının gölgesinde büyük bir gururla kutlanıyor. Ramazan ayının başlangıcı ile aynı tarihe denk gelen Ulusal Egemenlik Bayramı,  100. senesinde ilk teravih nâmazının kılınacağı gün ile birleşerek Türkiye Cumhuriyeti Devleti için ayrı bir anlam ve önem taşıyor. 

Sadece Türkiye çocuklarına değil ulu önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından dünya çocuklarına armağan edilen 23 Nisan bu yönü ile dünyada ilk ve tek çocuk bayramı olma özelliği taşıyor. 

"Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, değerli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz." – Mustafa Kemal Atatürk

23 Nisan 1920 tarihi, Birinci Büyük Millet Meclisi'nin açıldığı ve Türk halkının egemenliğinin ilan edildiği tarihtir. Bu tarihten tam 4 yıl sonra, yani 23 Nisan 1924 tarihinde ise Mustafa Kemal Atatürk bu önemli günün bayram olarak kutlanmasını istemiştir. Bu tarihten tam 5 yıl sonra, yani 23 Nisan 1929 tarihinde ise bu günü çocuklara armağan etmiştir.

“Bütün cihan bilmelidir ki artık bu devletin ve bu milletin başında hiçbir kuvvet yoktur, hiçbir makam yoktur. Yalnız bir kuvvet vardır. O da millî egemenliktir. Yalnız bir makam vardır. O da milletin kalbi, vicdanı ve mevcudiyetidir.” (Mustafa Kemal Atatürk)

23 Nisan 1929 tarihi, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutlanmaya başlanmıştır. Çocuklarımızın bir gelenek olarak bazı makamlarda oturtulması ve törenlere katılan öğrencilerin Ankaralı ailelerin yanında misafir edilmesi geleneği de 1929 tarihinden itibaren başlamıştır. Günün resmî kabulü ise 27 Mayıs 1935 tarihinde çıkarılan ‘’Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanun’’ ile gerçekleşmiştir. Bu bayramın uluslararası boyuta taşınması, 1979 yılını bulmuştur. UNESCO'nun 1979 yılını ''Çocuk Yılı’’ ilan etmesi, 23 Nisan'ın tüm dünya çocuklarıyla kutlanmasına vesile olmuştur. İlk olarak 6 ülkenin katılımı ile milli bayram olarak kutlanmıştır. Artık her yıl kırkın üzerinde ülkeden çocuklar, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalarına katılmaktadır. 23 Nisan gününün önemi oldukça büyüktür. Çünkü dünyada, çocuklara bayram hediye eden ilk ve tek ülke Türkiye'dir. Bunun en büyük nedeni ise Ulu Önder Atatürk'ün, çocukların milletin geleceği olmasını düşünmesidir. 23 Nisan'ı onlara armağan etmesi ise onlara duyduğu sarsılmaz güveni ve sevgiyi sembolize etmektedir. Bu yüzden yeni nesillerin 23 Nisan'ın önemini bilmesi, cumhuriyet bekçilerinin bilinçli bir şekilde yetişmesi için önemli bir vesiledir. Bu önemli gün; aynı zamanda tüm dünya çocuklarının sevgi, kardeşlik ve dostluk bağlarının güçlenmesi içindir.

Bu önemli günün önemi her geçen yıl daha da artmıştır…

Arşiv belgelerine bakıldığı zaman, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'na verilen önemin her yıl daha da arttığını görmek mümkündür. Mesela 7 Nisan 1932'de ''Çocuk Bayramı sebebiyle 20 Nisan’dan 30 Nisan’a kadar mektup ve telgraflara şefkat pulu yapıştırılması hakkında kanun layihası'', 8 Nisan 1936'da ''23 Nisan Çocuk Bayramı münasebetiyle halkevlerinin çocuklarla ilgili konferanslar vermesi ve müsamereler düzenlenmesi'' istenmiştir. Günümüzde de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı coşku ile kutlanmaktadır.

 “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.” – Mustafa Kemal Atatürk

https://www.enpolitik.com/haber/321083/kucuk-hanimlar-kucuk-beyler-sizler-gelecegin-bir-gulu-yildizi-ve-ikbal-isigisiniz-23-nisan-ulusal-egemenlik-ve-cocuk-bayrami-kutlu-olsun.html

Sizin Yorumunuz:

*
*