MSB projeyi TÜBİTAK'a gönderdi: Yerli koronavirüs ilacı üretiliyor!

Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada korona virüse karşı ilaç geliştirme projesine başlandığı duyuruldu. Açıklamada projenin TÜBİTAK'a iletildiği ifade edildi.
MSB projeyi TÜBİTAK'a gönderdi: Yerli koronavirüs ilacı üretiliyor! | enpolitik.com
Eklenme Tarihi: 19.04.2020 16:30:26 - Güncellenme Tarihi: 19.05.2020 08:32:26

Milli Savunma Bakanlığı korona virüsü salgınıyla mücadele kapsamında yaptığı çalışmalarla ilgili bir bilgilendirme yaptı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada şöyle denildi:

Koronayla Mücadele Merkezi (KOMMER) tarafından Sağlık Bakanlığı’yla koordineli olarak sistematik bir şekilde hareket tarzları üretilmekte, risk ve durum değerlendirmesi yapılmaktadır.

Covid-19 salgını ile mücadele kapsamında bakanlığımızın milli imkan ve kabiliyetleri kullanılarak, mevcut kapasiteleri geliştirilmek suretiyle çeşitli tipte maske, tulum ve hijyenik malzeme üretimine hız kazandırılmıştır.

Dikimevlerinde maske üretiminin haftada 3 milyon, tulum üretiminin 10 bin adete çıkarılması; İlaç Fabrikası Müdürlüğü’nde alkol bazlı dezenfektan üretiminin haftada 10 bin litreye çıkarılması; MKE’de maske üretiminin haftada 7 milyon, tulum üretiminin 100 bin adete, dezenfektan üretiminin 30 bin litreye çıkartılması planlanmaktadır.

"TÜBİTAK’A İLETTİK"

COVID-19 hastalarına müdahale kapsamında bazı ilaçların tedarik ve üretimi için yurt dışı hammadde ve ilaç tedarik faaliyetlerimiz devam etmektedir.

Numune hammadde ile AR-GE çalışmaları başlatılmış, ilaç geliştirme projemiz TÜBİTAK'a iletilmiştir.

Ayrıca, tasarım ve üretimi tamamen yerli ve milli olan sahra mekanik solunum cihazının prototip üretiminin tamamlandığını da bu vesileyle bir kez daha belirtmek isteriz.

 

kaynak: yeniçağ

https://www.enpolitik.com/haber/321018/msb-projeyi-tubitaka-gonderdi-yerli-koronavirus-ilaci-uretiliyor.html

Sizin Yorumunuz:

*
*