Fatih Portakal’dan RTÜK'ün cezasına yanıt

FOX TV ana haber sunucusu Fatih Portakal, RTÜK tarafından verilen para ve 3 gün yayın durdurma cezasını bu akşam yayınlanan ana haber bülteninde değerlendirdi.
Fatih Portakal’dan RTÜK'ün cezasına yanıt | enpolitik.com
Eklenme Tarihi: 17.04.2020 09:14:24 - Güncellenme Tarihi: 29.05.2020 20:27:04

RTÜK haksız ve hukuksuz bir kararla Türkiye'nin en çok izlenen ana haber bülenine, Fatih Portakal ile FOX Ana Haber'e 3 gün yayın durdurma cezası verdi. RTÜK ayrıca Fatih Portakal'ın yorumları nedeniyle en üst sınırdan para cezası uygulanmasına karar verdi.

Bu cezaya Türkiye'nin tüm kesimlerinden büyük tepki geldi. Sosyal medyada RTÜK'e yönelik tepkiler çığ gibi büyüdü. Muhalefet liderleri ve basın örgütleri ayağa kalktı.

Herkes Fatih Portakal'ın RTÜK cezasına nasıl bir yanıt vereceğini merak ediyordu.

Türkiye'nin en çok izlenen ana haber sunucusu Fatih Portakal bu akşamki FOX ana haber bülteninde RTÜK'ün verdiği ceza konusunda muhalefetin ve basın örgütlerinin açıklamalarını ekrana getirdi. Ardından kendisi de cezayla ilgili kısa bir değerlendirmede bulundu.

Fatih Portakal şöyle konuştu:

"RTÜK  tarafından FOX Haber'e benim yaptığım söylemlerden dolayı para ve 3 gün yayın durdurma cezası verildi. Sadece düşüncelerin paylaşıldığı şeylerdi, her birini ikişer defa izledim. Benim zaten hakaret etme gibi bir huyum, niyetim olamaz. Geldiğimiz noktada maalesef RTÜK'ün vermiş olduğu böyle bir cezayla karşı karşıyayız...

SESSİZ ÇIĞLIK EKRAN BAŞINDA

Kimlerden ses yükseldi derseniz; Türkiye Gazeteciler Sendikası'ından Basın Konseyi'nden, Gazeteciler Cemiyetinden ve muhalefetten yükseldi. Onlar burada, sessiz bir çığlık da ekran başında, sizlersiniz.." dedi. 

Portakal açıklamasında ayrıca şu ifadeleri kullandı: 

 

"RTÜK çok konuşuluyor, FOX habere benim söylemlerimden dolayı bir ceza verdi. Parasal ve 3 gün yayın durdurma cezası... Sadece düşüncemin paylaşıldığı şeylerdi. Oturdum her birini ikişer kere izledim. Benim hakaret etme huyum yoktur zaten. Öyle bir niyetim olamaz. Ama geldiğimiz noktada RTÜK'ün verdiği böyle bir cezayla karşı karşıyayız.

Kimlerden sesler yükseldi diyecek olursanız, TGC'den, Basın Konseyi'nden, Türkiye Gazeteciler Sendikası'ndan yükseldi... Ve muhalefetten yükseldi. Onlar burada, ama sessiz bir çığlık da ekran başında o da sizlersiniz...  Merak etmeyin haber vermeye kaldığımız yerden devam edeceğiz."

 

kaynak: yeniçağ

https://www.enpolitik.com/haber/320956/fatih-portakaldan-rtukun-cezasina-yanit.html

Sizin Yorumunuz:

*
*