Türkiye'de koronavirüs nedeniyle 76 kişi daha hayatını kaybetti, 3892 kişiye tanı kondu

Türkiye'de koronavirüs nedeniyle 76 kişi daha hayatını kaybetti, 3892 kişiye tanı kondu | enpolitik.com
Eklenme Tarihi: 07.04.2020 20:10:39 - Güncellenme Tarihi: 27.05.2020 00:08:53

Türkiye'de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı bugün 725'e yükseldi. Toplam vaka sayısı ise 34 bin 109'a ulaştı. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

- Şu anda salgının etkin seyrettiği İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Ankara, İzmir gibi şehirler ortak özellikleriyle dikkat çekmektedir. Bu şehirler yurt dışı gidiş gelişlerin, sosyal temasın olduğu şehirlerdir.

- Kısıtlamalara uyulması önümüzdeki günlerin kaderini etkileyecektir. Virüse karşı güç birliği içinde olmamız gerekiyor.

- Şu anda her yaşta olağanüstü bir hızla bulaşabilen bir virüsle karşı karşıyayız. Artık risk grubu tanımının kavramı genişlemiştir. Genç yaştaki hastaların vefatına da şahit oluyoruz.

- Bugün mücadelenin kapsamı genişlemiş durumda. Toplum Bilimleri Kurulu'nu kuruyoruz.

- Her yaşa olağanüstü hızla bulaşan bir virüsle karşı karşıyayız. İzolasyon, günlük hayat biçimimiz oldu. Evde izole edilmesi gerekenleri dijital yöntemle takip edeceğiz. Gerektiğinde hemen uyaracağımız sistemin hazırlıklarını tamamladı.

- Günlük test sayımızın önümüzdeki hafta 30 bine ulaşmasını planlıyoruz. Test sayısı arttıkça doğal olarak pozitif vaka sayımız da artmaktadır. Bu, tarama çalışmalarındaki başarıdan kaynaklanıyor. 

- Son günlerde hastalarımızda akciğer enfeksiyonuna geçiş oranında düşüş sağladık.

- Bugün koronavirüs nedeniyle 76 vatandaşımızı daha kaybettik. 3892 kişiye tanı kondu.

- ​Vefatların 60'la 85 yaş arasında yoğunlaştığını ve erkeklerin oranının kadınlara göre fazla olduğunu söyleyebiliriz.

​- Toplum Bilimleri Kurulu psikoloji, sosyoloji, din psikolojisi, din sosyolojisi, istatistik gibi alanlardan etkin ve yetkin bildiğimiz kişilerden oluşan bir kurul olacak.

- (İstanbul’da açılacak iki hastaneyle ilgili) Prefabrik, pandemi sonrası devre dışı kalacak hastaneler olarak düşünmedik.

- Özel hastaneler yoğun bakım tedavisi için ücret alırsa gereği yapılır.

https://www.enpolitik.com/haber/320772/turkiyede-koronavirus-nedeniyle-76-kisi-daha-hayatini-kaybetti-3892-kisiye-tani-kondu.html

Sizin Yorumunuz:

*
*