İdlib'te ateşkes bu gece 00:01 itibari ile başlıyor

İdlib'te ateşkes bu gece 00:01 itibari ile başlıyor | enpolitik.com
Eklenme Tarihi: 05.03.2020 20:18:07 - Güncellenme Tarihi: 09.07.2020 07:18:15

Rusya lideri Putin, Suriye'nin İdlib vilayetindeki gerilimi ele almak için Türk mevkidaşı Erdoğan ile başkent Moskova’da bir araya geldi. Erdoğan, görüşmenin ardından İdlib'de bu gece ateşkes başlayacağını açıkladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  İdlib özelinde Suriye konusunu ele almak için Moskova'da görüştü.

İdlib müzakereleri sebebiyle bir araya gelmelerinin büyük önem arz ettiğini dile getiren Erdoğan, "Malum, bu görüşmeyi Türkiye'de yapacaktık. Sizin buradaki anayasa çalışmalarıyla, ilgili gelişmeler sebebiyle burada gerçekleştiriyoruz. Bugün burada atacağımız adım, alacağımız isabetli kararlar bölgeyi de ülkelerimizi de rahatlatacaktır"ifadelerini kullandı.

Rusya lideri Putin, "Rusya-Türkiye ilişkilerini tahrip edebilecek olayların yaşanmaması adına her şeyi yapmamız gerekiyor. İdlib'deki durumun, her iki tarafın da kıymet verdiği Rusya-Türkiye ilişkilerini bozmayacağını umuyorum" diye konuştu.

Putin, Erdoğan'a hitaben, "Ölen askerleriniz için bir defa daha içten başsağlığı dileklerimi iletmek isterim. İnsanların ölmesi her daim çok büyük bir trajedidir. Size telefon görüşmemizde de söylediğim gibi, maalesef Suriye askerleri de dahil hiç kimse Türk askerlerinin o anda bulundukları yeri bilmiyordu" dedi.

5 saat 40 dakika süren İdlib görüşmesinin ardından Rus lider Putin'in açıklamaları şu şekilde:

- İdlib’de son zamanlarda oluşan gerilimi ele aldık. Oradaki radikal çeteler aktivitelerini sert bir şekilde arttırdı.

Rusya, her zaman Türkiye’nin Suriye’de olup bitenlerle ilgili değerlendirmeleri ile hemfikir olmasa da kritik anlarda her zaman ortak noktaları bulmayı başardık.

- Rusya ve Türkiye İdlib’deki gerginlik sorunu için kabul edilebilir çözümler buldu.

- Rusya ve Türkiye terörle mücadelenin zayıflatılmasına izin verilmemesi gerektiğinden emin. Rusya ve Türkiye Suriye ile ilgili Astana formatındaki işbirliğine devam edilmesi konusundaki ilgisini teyit etti. Rusya ve Türkiye Suriye’de çözüm ile ilgili ortak belge konusunda mutabakat sağladı.

- Erdoğan ile Moskova’da varılan anlaşmaların İdlib’deki durumun çözülmesi için iyi bir temel oluşturacağından eminim.

Erdoğan: Bu gece yarısı itibariyle ateşkes yürürlüğe girecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları: 

-Öncelikle sayın Putin'e nazik daveti için teşekkür ediyorum. Bölgemizde kritik gelişmelerin cerayan ettiği dönemde Sayın Putin ile yeniden bir araya gelmekten memnuniyet duyuyorum. Suriye'deki durumu ve İdlbi'deki gelişmeleri ele aldık. Yaklaşık 6 saat süren bir görüşme yaptık. Farklı görüşte olduğumuz tüm konuları ayrıntılarıyla görüştük. Türk Rus münasebetinin derin, tarihi kökleri vardır. 5 asrı aşan bu tarih, iki devletin ve halkın karşılıklı etkileşiminin de bir tarihidir. Bu tarihi ortak çıkar temelinde ilerletmek en büyük arzumuzdur. Bu sene üst düzeyli iş birliği konseyin toplantısı için Sayın Putin'i ülkemize bekliyoruz.
-Soçi mutabakatına göre İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi muhafıza edilecek ve statükonun korunması için gerekli tedbirler alınacaktır. Rejimin doğrudan sivilleri hedef alan saldırıları, İdlib'de tesis ettiğimiz sükuneti bozmuştur. 1. dereceden sorumlu, bölgedeki istikrarı hedef alan rejimdir. Bu bölgede yaşayan 4 milyon insanın terörist olarak ilan edilip bombardımana maruz bırakılmasını kabul etmemiz mümkün değildir.

- Gözlem noktaları sahadaki durumu kontrol etmek ve ateşkesi kontrol etmekle yükümlüdür. Rusya'yla tesisi korumak için vardığımız mutabakat nedeniyle sahada çok daha aktif şekilde yer aldık. Bölgede bulunan Rus güçleriyle koordinasyonu sıkı tutmaya özen gösterdik. Rejimin doğrudan askerlerimizi hedef alan saldırı nedeniyle yeni bir statünün oluşturulması kaçınılmaz bir hale gelmiştir.

- Bu gece 00.01 itibariyle ateşkes yürürlüğe girecektir. Ateşkesin kalıcı hale getirilmesi için gereken çalışmalar hızla ve etkin bir şekilde yürütülecektir. İhtiyaç sahibi tüm Suriyelilere ön şartsız ve ayrım gözetilmeksizin yardım sağlanması için birlikte çalışacağız. Türkiye bu süreçte rejimin yapabileceği her saldırıya cevap verme hakkını saklı tutacaktır. Bu süreç içerisinde değerli mevkidaşımla irtibat halinde olacağız.

- Suriye krizine bu ülkenin toprak bütünlüğü temelinde çözüm bulunana kadar Türkiye, bölgedeki faaliyetlerini sürdürmekte kararlıdır. Bugünkü toplantımızın Suriye'deki ihtilafa kalıcı çözüm bulunmasını temenni ediyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Çavuşoğlu ve Lavrov'dan ortak açıklama: M4 karayolunun kuzeyinde ve güneyinde 6 kilometre derinliğinde güvenli koridor tesis edilecek

Putin ve Erdoğan'ın konuşmalarının ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile mevkidaşı Sergey Lavrov'dan ortak açıklama geldi: 

- İdlip Gerginliği Azaltma Bölgesindeki temas hattı boyunca tüm askeri faaliyetler 6 Mart 2020 saat 00:01’den itibaren durdurulacaktır.

- Türk ve Rus devriyeleri, 15 Martta M4 karayolunun Trumba’dan (Serakib’in batısı) Ain Al Havr’a kadar olan kesimi boyunca başlatılacaktır.

- M4 karayolunun kuzeyinde 6 km ve güneyinde 6 km derinliğinde bir güvenli koridor tesis edilecek. 7 gün içinde esasları kararlaştırılacak.

- Yakın kişisel temasımız, ikili işbirliğimizin çeşitli sorunlarını hızla çözmemizi ve kilit öneme sahip uluslararası sorunların çözümüne yönelik ortak yaklaşımlar geliştirmemizi sağlıyor.

 

https://www.enpolitik.com/haber/320057/idlibte-ateskes-bu-gece-0001-itibari-ile-basliyor.html

Sizin Yorumunuz:

*
*