Hayvan haklarıyla ilgili düzenleme: Satışa devam edilecek, petshoplar sanal ortama taşınacak!

Hayvan haklarıyla ilgili düzenleme: Satışa devam edilecek, petshoplar sanal ortama taşınacak! | enpolitik.com
Eklenme Tarihi: 02.03.2020 08:28:39 - Güncellenme Tarihi: 02.07.2020 12:55:23

Hayvan hakları ile ilgili yasal düzenlemede sona gelindi. AK Parti’nin üzerinde çalıştığı taslağa göre Türk Ceza Kanunu’nda ‘mal’ olarak görülen hayvanlar artık ‘can’ olarak tanımlanacak. Böylece hayvanlara yapılan kötü muamele, eziyet, cana yapılmış sayılacak.

Yeni Şafak'ta yer alan habere göre cezalar yeniden belirlenerek artırılacak. Hayvanlara yapılan kötü muamele için Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde ‘ön şikayet büroları’ kurulacak.

Vatandaşlar il tarım müdürlükleri bünyesinde hizmet verecek bürolara şikayette bulunabilecek. Buralarda verilecek karara göre hayvana eziyet edenler, kötü muameleyapanlar hakkında adli soruşturma açılıp açılmayacağı belli olacak.

Belediyelere yetki

Hayvan barınaklarına ilişkin ise belediyelerin yetkili kılınması düşünülüyor. Ancak böyle bir külfeti belediyelerin tek başına kaldıramayacağı ifade ediliyor. Bunun için ise formüller üzerinde çalışılıyor. Sahiplenen hayvanlara çip takılacak. Sahipli hayvanları sokağa atanlara ceza verilecek. Sahipli hayvanlara bakmak istemeyen vatandaş, hayvanı barınağa bırakabilecek.

Hayvanlar doğal ortamlarında olacak, almak isteyenler internet üzerinden hayvanla ilgili bilgileri öğrenebilecek

Pet shoplarla ilgili düzenleme de taslakta yer alan bir diğer başlık olacak. Petshoplar sanal ortama taşınacak. Hayvanlar doğal ortamlarında olacak, almak isteyenler internet üzerinden hayvanla ilgili bilgileri öğrenebilecek. Satış işlemi de yine internet üzerinden olacak. Taslakta yer alan düzenlemeye göre özellikle kuşların göç yollarının korunmasına dikkat edilecek. AK Parti, bu yasanın kademeli olarak hayata geçirilmesini düşünüyor.

https://www.enpolitik.com/haber/319968/hayvan-haklariyla-ilgili-duzenleme-satisa-devam-edilecek-petshoplar-sanal-ortama-tasinacak.html

Sizin Yorumunuz:

*
*