Zekası, kişiliği, çalışkanlığı ile Türk siyasetinin unutulmaz ismi Adnan Kahveci rahmetle anılıyor

Zekası, kişiliği, çalışkanlığı ile Türk siyasetinin unutulmaz ismi Adnan Kahveci rahmetle anılıyor | enpolitik.com
Eklenme Tarihi: 05.02.2020 10:58:29 - Güncellenme Tarihi: 15.08.2020 02:00:29

Zekası ve ürettiği yeni fikirlerle Türk siyasi tarihinde önemli bir yeri bulunan Adnan Kahveci bugün vefatının 27. sene-i devriyesinde rahmet ile anılıyor. Matematik olimpiyatlarında dereceleri olan, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin gelmiş geçmiş en iyi devlet adamlarından biri olan, zeki, çalışkan ve dürüst bir isimdi Adnan Kahveci... Mekanı cennet olsun. 

 

Adnan Kahveci, Trabzonda doğmuş, TÜBİTAK bursuyla Kabataş Lisesi'nde okumuş, birincilikle mezun olarak eğitimine Amerika'da devam etmiştir. O dönemler ODTÜ 'de profesör olan Korkut Özal bir Amerika ziyareti sırasında kendisini keşfetmiş ve Türkiye'ye çağırarak kardeşi Turgut Özal'la tanıştırmıştır. 1991 yılında elektronik medya, dokunmatik ekranlar, elektronik oy sistemi gibi Türkiye'nin o dönemler çok uzak olduğu bir çok alanda projeler hazırlamış döneminin çok ilerisinde yaşayan bir siyasetçi profili olmuştur. Bir iddiaya göre de kiviyi Türkiye'ye getiren kişidir. Açılmamış bir otobanda faili meçhul bir kazada ölüme kurban gitmiştir.

 

Adnan Kahveci, 1949 yılında Trabzon'un Köprübaşı ilçesi Beşköy beldesi Yılmazlar köyünde doğdu. İlk ve orta okulu eğitimini köyünde okudu. TÜBİTAK bursuyla Liseye İstanbul Kabataş Lisesinde devam etti ve 1966 yılında dönem birincisi olarak mezun oldu. Üniversite sınavını da 180 sorunun tamamına doğru cevap vererek birincilikle kazandı ve İstanbul Fen Fakültesinde başlayan Üniversite hayatı, Milli Eğitim Bakanlığı bursuyla eğitimine ABD'de Indiana'daki Purdue Üniversitesinde devam etti. Buradan 4 yıllık okulu 2,5 yılda bitirerek elektrik mühendisi olarak mezun oldu. ABD'de öğrencilik yıllarında, okul yemekhanesinde çalıştı, bulaşıkçılık hatta öğrenci yurdunda aşçılık yaptı. Missouri Üniversitesi'nde doktora yaptı. 1975 yılında Missouri Üniversitesi'nde bir süre asistan profesör olarak çalışmalarına devam etti.

1976'da askerlik için ve geçici olarak Türkiye'ye dönen Adnan Kahveci, Türkiye'de kalmaya karar verince İstanbul'a, Kartal'a yerleşiyor ve Boğaziçi Üniversitesi'nde öğretim üyesi olarak çalışmaya başlıyor.

 

Daha önce Amerika'da bir gezide tanıştığı dönemin TPAO Genel Müdürü Korkut Özal, 1977 yılında İkinci MC Hükümetinde İçişleri Bakanı olunca, Kahveci'yi, İçişleri Bakanlığı Teknik Danışmanlığında görevlendiriyor. Bakanlığın ve Emniyet Genel Müdürlüğü'nün bilgisayara geçiş çalışmalarını başlatan Kahveci'nin hayat yolu bu şekilde Özal'larla birleşti. Danışmanlık göreviyle beraber siyasi hayata da adım atmış olur ve 12 Eylül’den sonra Turgut Özal'a Başbakan danışmanı olarak atandı. 1983 yılında Anavatan Partisi'nin 37 kurucusundan birisi ve ilk Genel Başkan Yardımcısı oldu. 1987 yılında İstanbul'dan milletvekili seçildi, 18. ve 19. Dönem İstanbul Milletvekilliği yaptı. Adnan Kahveci, genç yaşta yaptığı siyasi çalışmalar, dürüst kişiliği ve idealleri ile kısa zamanda adından söz ettirdi.

1987 yılında DPT ( Devlet Planlama Teşkilatı) ve Hazineden sorumlu Devlet Bakanı oldu. Dönemin başbakanı Turgut Özal tarafından 1988 yılında Maliye Bakanlığı görevine getirildi. daha sonra yine dönemin başbakanı Yıldırım Akbulut tarafından 1990'da Maliye Bakanlığı görevine getirildi.

Ülkemizde şu ana kadar hazırlanan ve devletin kasasında bulunan 3 Kürt Sorunu Raporundan birisi de ona aittir. 1992 Mayıs’ında Hazırladığı Kürt Sorunu Raporu Cumhurbaşkanı Turgut Özal’a verildi. Kahveci, KDV'yi hesaplayan akıllı mini yazar kasa geliştirmiş ve bunun patentini de almıştı.

Adnan Kahveci'nin yeni yapılan otoban yolda ters yola girerek kaza yapması, çeşitli şüphelerin ortaya atılmasına sebep oldu. Kazaya otoyolda gerekli işaretlemeyi yapmayarak neden oldugu gerekçesiyle yargılanan ve kusurlu bulunan muteahhit, daha sonra çıkan aftan yararlanarak kurtulmuştur.

5 Şubat 1993 yılında eşi ve iki çocuğu ile birlikte Bolu-Gerede yakınlarında trafik kazası geçiren Adnan Kahveci ve eşi Fusün Kahveci olay anında hayatlarını kaybederken, 17 yaşındaki çocukları Aslıhan Kahveci 10 gün sonra vefat etti. Kazadan yaralı kurtulan sadece 10 yaşındaki oğlu Cihan Kahveci idi. Adnan Kahveci ailesinden geriye Mehmet Kahveci ve kardeşi Cihan Kahveci kaldı. Öldükten sonra ismi sokaklarda, caddelerde, parklarda,okullarda yaşadı.

Bugün 27. ölüm yıldönümü için düzenlenen törene Gelecek Partisi Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkan Yardımcısı Nihal Olçok ile Recep Varol da katılım göstererek, rahmetli Kahveci'yi mezarı başında andı.

 

https://www.enpolitik.com/haber/319396/zekasi-kisiligi-caliskanligi-ile-turk-siyasetinin-unutulmaz-ismi-adnan-kahveci-rahmetle-aniliyor.html

Sizin Yorumunuz:

*
*