BİSAV'a hukuksuz kayyum atamasına tepkiler sürüyor: Vakıflardan üst üste açıklamalar

BİSAV'a hukuksuz kayyum atamasına tepkiler sürüyor: Vakıflardan üst üste açıklamalar | enpolitik.com
Eklenme Tarihi: 22.01.2020 10:36:11 - Güncellenme Tarihi: 22.05.2020 22:26:01

Bilim ve Sanat Vakfı’na kayyum atanmasına bir tepki de İHH’dan geldi. İHH İnsani Yardım Vakfı’ndan Osman Atalay yayınladığı mesajla kayyum atamasına karşı çıktı.

Osman Atalay, bilim ve Sanat Vakfı’na kayyum atanmasına ilişkin yaptığı değerlendirmede “İslami camiada çok derin, sessiz ve telafisi zor kırgınlıklara sebep olabilir” ifadelerini kullandı.

İşte İHH Mütevelli Heyeti Üyesi Osman Atalay’ın o twitter mesajı: 

Bilim ve Sanat Vakfı’na kayyum atanması iyi düşünülmüş bir karar gibi gelmiyor, kamuoyunu ikna edici bir açıklama yapılması çok önemlidir. Muhafazakar İslami camiada çok derin sessiz ve telafisi zor kırgın/kırılmalara sebep olabilir.

İLKE VAKFI'NDAN TEPKİ

BİSAV’a hukuksuz bir şekilde kayyum atanmasının yankıları sürüyor. Toplumun her kesiminden bu karara eleştiriler sürerken, İlke İlim Kültür Eğitim Vakfı da Bilim ve Sanat Vakfı’na (BİSAV) kayyum atanmasına tepki gösterdi.

İLKE Vakfı’nın açıklaması bu şekilde:

Bilim ve Sanat Vakfı’na kayyum atanması kabul edilemez.
Bu hususta kamuoyunu ikna edici bir açıklama yapılmalıdır.
Yöneticilerin açık bir suistimali söz konusu değilse vakıflar dokunulmazdır.
Bu yolu açmanın vebali büyüktür ve güven kaybının sonuçları ülkemiz için vahim olur.

ÖZGÜR-DER: UTANÇ VERİCİ

Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği (Özgür-Der) Genel Başkanı Rıdvan Kaya, Twitter hesabından açıklamalarda bulunarak BİSAV’a kayyum atanmasına tepki gösterdi.

Kararı utanç verici olarak niteleyen Kaya’nın açıklamaları şu şekilde:

Bilim ve Sanat Vakfı gibi bu ülkede İslami birikime katkı sağlamış ve bilhassa da 28 Şubat zorbalığının doğrudan hedef aldığı eğitim alanında gençlerimiz için bir nefes borusu, bir sığınak işlevi görmüş bir kurumun maruz kaldığı muamele utanç vericidir!

İLMİ ETÜDLER DERNEĞİ 

İlmi Etüdler Derneği’nin (İLEM) Twitter hesabından yapılan açıklama şu şekilde:

Bisav’a yapılan müdahale endişe vericidir.

Politik olanın üstünde bir duyarlılıkla, vakıf kurumunu ve ilmi üretim mecralarının bağımsızlığını korumak gerekir.

Karar alıcıları bunun vebali ve vakıflarla ilgili doğuracağı ileri sonuçlar hususunda muhasebeye davet ediyoruz.

İNSAN VE MEDENİYET HAREKETİ

AK Parti’ye yakın ‘İnsan ve Medeniyet Hareketi’nden Bilim ve Sanat Vakfı’na kayyum atanmasına tepki geldi.

Önce İnsan ve Medeniyet Hareketi’nin iktidar partisindeki yerine ve önemine bakmakta yarar var. Hükümetin kurduğu ‘dokuzlu koordinasyon’ diye bir yapı var. Bu dokuzlu koordinasyonda kimler var? 

TÜGVA

TÜRGEV

KADEM

ENSAR

ÖNDER

İlim Yayma Cemiyeti

İlim Yayma Vakfı

Diyanet Vakfı

İnsan ve Medeniyet Hareketi

Yukarıda adı geçen dokuzlu koordinasyonun bir üyesi olan İnsan ve Medeniyet Hareketi’nin Bilim ve Sanat Vakfı için verdiği tepki bu açıdan son derece önemli ve anlamlı. Çünkü İnsan ve Medeniyet Hareketi aynı zamanda hükümetin birebir muhatap aldığı, akreditasyonu olan bir STK.

İnsan ve Medeniyet Hareketi’nin BİSAV için verdiği tepki, hükümetin ‘dokuzlu koordinasyonuna’ da sıçramış oldu.

İşte o yazılı açıklama:

Bilim ve Sanat Vakfı’na Kayyım Atanmasıyla İlgili Açıklama

Şehir Üniversitesi’ne kayyum atanmasından sonra Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından üniversitenin kurucusu olan Bilim Sanat Vakfına da kayyum atandığını ve yöneticilerinin görevlerinden uzaklaştırıldığını öğrenmiş bulunmaktayız.

Şehir Üniversitesi’nin Marmara Üniversitesi’ne devredilmesinin bir devamı olarak anlaşılan ve kanuna uygun olduğu zikredilen bu süreç bizler gibi vakıf kültürünü yaşatmaya ve geliştirmeye çalışan kişi ve kurumları son derece üzmüş ve rahatsız etmiştir.

Üniversiteye el koyma sürecini vakfa taşımak asla kabul edilemez.  Bilim Sanat Vakfı, bugüne kadar ortaya koyduğu çalışmalar ile binlerce kişinin karşılıksız hizmet aldığı, itibarlı ve İslami camia adına önemli bir kurumdur. 

Yaşanan süreç maalesef İslami camiaya karşı güveni ciddî manada zedelemektedir. Kazananı olmayan; ama kaybedeni İslami camia olan bu sürecin bir an önce suhulete kavuşması en büyük arzumuzdur.

Siyasî olarak yaşanan rekabet, binlerce insanı ve kurumu tedirgin etmektedir. Yaşananların vakıf kültürümüze ve geleneğimize büyük bir zarar vereceği aşikârdır. Bir akıl tutulması olarak gördüğümüz bu süreç devam ettirilmemelidir.

Ezcümle, bugün şahıslarımızın ve kurumlarımızın kuruluş gayelerine uygun olarak ortaya koyduğu fedakârane çalışmaların bu şekilde sekteye uğratılması birbirimize karşı duyduğumuz güveni sarsmaktadır. Bize göre bir an önce bu vahim hatadan dönülmeli ve vakıf, sahiplerine itibarlarıyla birlikte iade edilmelidir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

ÇOCUK VAKFI

Çocuk Vakfı Kurucusu Mustafa Ruhi Şirin, Bilim ve Sanat Vakfı’na (BİSAV) kayyum atanmasına ilişkin bir açıklama yayınladı.

“Bugün kurucusu olduğum Çocuk Vakfı’na kayyum atanmış kadar üzgünüm” diyen Şirin’in açıklaması şu şekilde:

 

 

https://www.enpolitik.com/haber/319031/bisava-hukuksuz-kayyum-atamasina-tepkiler-suruyor-vakiflardan-ust-uste-aciklamalar.html

Sizin Yorumunuz:

*
*