Kazdağları'nda tehlike devam ediyor

CHP'li Muharrem Erkek'in Kazdağları'nda duran altın arama faaliyetlerini Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na sordu. Bakanlık'tan verilen yanıtla Kazdağları’nda doğa yıkımına yol açan altın arama faaliyetlerinin yeniden başlayabileceği ortaya çıktı.
Kazdağları'nda tehlike devam ediyor | enpolitik.com
Eklenme Tarihi: 11.01.2020 12:56:43 - Güncellenme Tarihi: 21.05.2020 12:25:18

Kanadalı firmanın siyanürle altın araması sonucu 200 bine yakın ağacın kesildiğine ve bölgede bitki çeşitliliğinin son bulduğuna yönelik uzman raporlarının ardından altın arama çalışmaları sona erdi. Bölgedeki yurttaşların yeni bir çalışmanın başlatılmaması için tuttuğu nöbette altıncı ay geride kalırken Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, “Değerlendirme sürüyor” açıklamasını yaptı.

CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, AK Parti’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Bir eksiklik varsa gideririz” sözünün ardından duran altın arama faaliyetlerine ilişkin gelişmeleri, CİMER üzerinden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na sordu. Bölgede, Kanadalı şirketin Türkiye uzantısı olan Doğu Biga Madencilik Şirketi ile sözleşmenin uzatılacağı ya da alanın Cengiz İnşaat’a devredileceği şeklinde iki iddianın konuşulduğunu ifade eden Erkek, “31 Aralık 2019 tarihinde biten altın arama izni uzatılacak mıdır?” diye sordu.

ARAMA ÇALIŞMALARI BAŞLAYACAK MI?

Enerji Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan verilen yanıtla Kazdağları’nda doğa yıkımına yol açan altın arama faaliyetlerinin yeniden başlayabileceği ortaya çıktı. Bakanlığın yanıtında, Doğu Biga Madencilik Şirketi’nin 2018’de resmi olarak yaptığı, “Süre uzatım talebinin” henüz reddedilmediği, değerlendirme aşamasında olduğu ifade edildi. Bakanlık, Türkiye’den başka bir firmaya yönelik izin hazırlığının ise bulunmadığını bildirdi. Yanıtın Çanakkaleli yurttaşları endişelendirdiğini ifade eden CHP’li Muharrem Erkek, “Yapılması gereken şey, süre uzatım talebinin bir an önce reddedilmesidir” dedi.

 

 

kaynak:yeniçağ

https://www.enpolitik.com/haber/318777/kazdaglarinda-tehlike-devam-ediyor.html

Sizin Yorumunuz:

*
*