Ukrayna'dan İran'a ilk tepki!

Ukrayna'dan İran'a ilk tepki! | enpolitik.com
Eklenme Tarihi: 11.01.2020 12:40:14 - Güncellenme Tarihi: 06.05.2020 05:43:36

Ukrayna, "İran'dan tam soruşturma ve sorumluların adalet karşısına çıkarılmasını bekliyoruz" açıklamasında bulundu.

İran'ın Ukrayna yolcu uçağının 'insani hayatla vurulduğunu' duyurmasının ardındanUkrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, açıklamalarda bulundu. 

Zelenskiy, "Suçun tamamiyle kabul edilmesini istiyoruz. Sorumluların cezasını bulmasını istiyoruz. Diplomatik kanallar yoluyla resmi özür bekliyoruz" dedi.

İran'dan tam ve açık bir soruşturmaya hazır olduklarından emin olduklarının güvencesini, sorumluları adalete teslim etmelerini, cansız bedenlerin ülkeye geri gönderilmesini ve tazminat ödenmesini istediklerini söyledi. 

İran'dan tam teşeküllü bir araştırma istediklerini de belirten Zelenskiy, bu araştırmanın bir an önce başlaması gerektiğini vurguladı. Zelenskiy ayrıca bu süreçte Ukraynalı uzmanlarla işbirliği yapılması çağrısında bulundu. 

Ukrayna Hava Yolları başkanı Yevhenii Dykhne ise kabin görevlilerinin böyle bir kazaya sebep olabilecek hata yapmış olabileceklerini hiçbir zaman düşünmediklerini belirterek "Hepsi çok iyi insanlardı" dedi. 

Ukrayna'nın başkenti Kiev'e gitmek üzere Tahran Uluslararası İmam Humeyni Havalimanı'ndan havalanan Boeing 737 tipi yolcu uçağı, 8 Ocak Çarşamba sabahı kalkıştan kısa süre sonra düşmüş, uçakta bulunan 176 kişiden kurtulan olmamıştı. Ölenlerden 9'u kabin görevlileri ve pilottu. 

https://www.enpolitik.com/haber/318776/ukraynadan-irana-ilk-tepki.html

Sizin Yorumunuz:

*
*