Arsenal: Mesut Özil'in paylaşımı kişisel görüşü

Arsenal: Mesut Özil'in paylaşımı kişisel görüşü | enpolitik.com
Eklenme Tarihi: 14.12.2019 18:49:56 - Güncellenme Tarihi: 17.06.2020 14:45:02

Arsenal oyuncusu Mesut Özil'in Instagram hesabından yaptığı, Çin'de Uygurlara yönelik tutumunu eleştiren paylaşımına dair Arsenal, "bunun tamamen kişisel görüşü" olduğunu vurgulayan bir açıklama yaptı. Arsenal bu açıklamayı yalnızca Çin'in sosyal medya platformu Weibo'dan yayınladı.

 İngiltere Premier Lig ekiplerinden Arsenal forması giyen Mesut Özil, Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde insan hakları ihlalleri yapıldığını söyleyerek tepki gösterdi. Sosyal medya hesabından açıklamada bulunan Özil, Müslüman dünyasının buna sessiz kaldığını ifade etti.

Arsenal ise Çin’in sosyal medya platformu Weibo’ya yaptığı açıklamada, bunun yalnızca Özil’in kişisel görüşü olduğunu vurgulayarak politikaya karışmama prensiplerine hala bağlı olduklarını söyledi.

The Guardian’ın haberine göre, “Mesut Özil’in paylaşımından sonra Arsenal olarak net bir açıklama yapmak durumundadır” şeklinde başlayan açıklamada, “Bu paylaşım Mesut Özil’in kişisel görüşünü yansıtmaktadır. Bir futbol kulübü olarak Arsenal her zaman kendisini politikaya dahil etmeme ilkesine bağlı kalmıştır ” denildi.

Mesut Özil, “Ey Doğu Türkistan” diye başlayan paylaşımında, Çin hükümetinin, Sincan (Xinjiang) bölgesinde yaşayan Müslüman bir azınlık olan Uygurlara karşı tutumunu eleştirdi. Sincan’da yaklaşık 10 milyon kişi yaşıyor ve son yıllarda gözaltı kamplarında bir milyondan fazla insanın tutulduğu iddia ediliyor. Özil, diğer Müslümanları bu duruma sessiz kalmakla suçladı. 

https://www.enpolitik.com/haber/318197/arsenal-mesut-ozilin-paylasimi-kisisel-gorusu.html

Sizin Yorumunuz:

*
*