İngiltere seçimlerinde zafer 'Muhafazakar Parti'nin

İngiltere seçimlerinde zafer 'Muhafazakar Parti'nin | enpolitik.com
Eklenme Tarihi: 13.12.2019 15:10:23 - Güncellenme Tarihi: 28.07.2020 07:12:20

Birleşik Krallık’ta düzenlenen erken genel seçimde Brexit’i gerçekleştirme sözü veren Boris Johnson liderliğindeki Muhafazakar Parti, kesin sonuçlara göre tek başına iktidar olmak için gerekli sandalye sayısını elde etti.

Avrupa Birliği'nden ayrılmak isteyen Boris Johnson liderliğindeki Muhafazakar Parti bir önceki seçimlere göre daha fazla sandalye sayısına ulaşırken, İskoçya ve Kuzey İrlanda'da da Birleşik Krallık'tan bağımsızlık yanlısı milliyetçi partiler güçlendi.

Kendi seçim bölgesi Uxbridge’de seçilerek mecliste yerini alan Boris Johnson, “Bu aşamada öyle görünüyor ki Muhafazakar Parti hükümetine Brexit’i gerçekleştirmek ve bunun yanında ülkeyi birleştirerek ileri götürmek için güçlü bir yetki verildi” şeklinde konuştu.

"Çalışmalara bugün başlayacağız" diyen Johnson'ın partisi, şu ana kadar açıklanan kesin sonuçlara göre Avam Kamarası'nda mutlak çoğunluk için gerekli olan 326'yı aşarak 364 sandalye elde etti.

Ana muhalefet partisi pozisyonunu koruyan İşçi Partisi ise 650 koltuğun bulunduğu mecliste 203 sandalye aldı.

Avrupa Birliği Konseyi: En kısa zamanda oylama bekliyoruz

Seçimlerin ardından açıklama yapan Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel, İngiliz Parlamentosunun en kısa zamanda anlaşmayı onaylayacağını umduğunu dile getirdi.

Avrupa Liderler Zirvesi'nde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Michel, "İngiliz Parlamentosundan en kısa zamanda bir oylama bekliyoruz. Bu konuda açıklık önemli, en kısa zamanda bu olmalı" ifadelerini kulandı.

Michel ayrıca ticaret anlaşmaları için görüşmeye hazır olduklarını söyleyerek Johnson'ı zaferi için kutladı.

Johnson: Eğersiz, amasız 31 Ocak'ta AB'den çıkıyoruz

Başbakan Boris Johnson, Birleşik Krallık'ın Avrupa Birliği'nden 31 Ocak'ta kesin olarak ayrılacağını söyledi.

Seçim sonrası kendisini desteklemek için gelen kalabalığa seslenen Johnson, "Brexit'i zamanında, 31 Ocak'ta sonlandıracağız. 'Eğer' yok, 'ama' yok, 'belki' yok" dedi.

Avrupa Komisyonu: Brexit sonrası süreç 1 Şubat'ta başlayacak

Brexit'i gerçekleştirme sözü veren Boris Johnson'ın aldığı büyük zaferin ardından Avam Kamarası'nın Brexit anlaşmasını kabul etmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Avrupa Komisyonu'nun iç pazardan sorumlu üyesi Thierry Breton, "Boris Johnson açık bir çoğunluğa sahip olacak. Anlaşmanın parlamento tarafından kabul edileceğini değerlendirmek mantıklı olur. Bu durumda ayrılma 31 Ocak'ta gerçekleşecek ve 1 Şubat'ta Brexit sonrası sürece girmiş olacağız" açıklamasını yaptı.

Breton, müzakerelerin artık kesin olarak sona erdiğini ve bundan sonra AB ile Birleşik Krallık arasında ticaret anlaşmaları için görüşmelerin başlayacağını vurguladı.

Jeremy Corbyn ana muhalefet liderliğini bırakıyor

İşçi Partisi Genel Başkanı Jeremy Corbyn, partisinin son 84 yılda yaşadığı en büyük mağlubiyet karşısında parti liderliğini bırakacağını açıkladı.

 

https://www.enpolitik.com/haber/318171/ingiltere-secimlerinde-zafer-muhafazakar-partinin.html

Sizin Yorumunuz:

*
*