Türkiye'nin hamlesi çıldırttı! Rum yönetimi Doğu Akdeniz için Uluslararası Adalet Divanına başvurdu

Türkiye'nin hamlesi çıldırttı! Rum yönetimi Doğu Akdeniz için Uluslararası Adalet Divanına başvurdu | enpolitik.com
Eklenme Tarihi: 05.12.2019 20:05:00 - Güncellenme Tarihi: 24.05.2020 01:06:25

Kıbrıs, Doğu Akdeniz'deki yeraltı zenginliklerini koruma altına almak için Hollanda- Lahey merkezli Uluslararası Adalet Divanı'na başvurdu.

Türkiye ile Doğu Akdeniz'deki sondaj çalışmaları konusunda uzun süredir gerginlik yaşayan Kıbrıs Rum yönetimi, konuyu Lahey merkezli Uluslararası Adalet Divanı'na taşıdı.

Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades, bölgelerindeki egemenlik haklarını koruma altına almak için hukuki tüm yollara başvurduklarını dile getirdi.

Anastasiades Lefkoşa'da yaptığı açıklamada, "Lahey'e başvurmamızın büyük bir amacı var." dedi.

Ankara, Lefkoşa?nın lisans verme yetkisi olmadığını ya da çokuluslu şirketlere verdiği lisansların bazı bölgelerinin Türkiye kıta sahanlığına girdiğini belirtiyor.

Türkiye, bölgeye kendi sondaj gemisini göndermişti.

Ayrıca Anastasiades, Kıbrıs'ın Türkiye'nin Atina Büyükelçiliğine niyetleriyle ilgili bir bildirimde bulunmaya çalıştığını ancak kabul edilmediğini söyledi.

"Bu aşamada bir başka yol var."diyen Nicos Anastasiades, uyarının alındığına dair kanıt bulunduğunu ve bu durumun da kendilerine mahkemeye (Uluslararası Adalet Divanı) başvuru hakkı tanıdığını ileri sürdü.

https://www.enpolitik.com/haber/318025/turkiyenin-hamlesi-cildirtti-rum-yonetimi-dogu-akdeniz-icin-uluslararasi-adalet-divanina-basvurdu.html

Sizin Yorumunuz:

*
*