'O gün defalarca öldüm, gitmemi istediler sonra arkamdan vurdular' Filistinli Karam anlattı...

'O gün defalarca öldüm, gitmemi istediler sonra arkamdan vurdular' Filistinli Karam anlattı... | enpolitik.com
Eklenme Tarihi: 19.11.2019 09:12:00 - Güncellenme Tarihi: 17.07.2020 00:07:45

Batı Şeria'dan İsrail tarafına geçmek isterken İsrail polisi tarafından plastik mermi ile vurulan Filistinli genç, görüntülerin o gün yaşadıklarının sadece küçük bir kısmını yansıttığını söyledi.

Filistinli Karam Qawasmi'nin geçtiğimiz yıl İsrail kuvvetlerince plastik mermi ile arkasından vurulduğunu gösteren görüntüler bir yıl sonra ortaya çıktı.

Uluslararası kamuoyunda tepki yaratan görüntülerin yayınlanması sonrası konuşan Karam, "O gün defalarca öldüm" diyerek gün boyunca yaşadıklarının görüntülerdeki ile sınırlı kalmadığını söyledi.

İsrail kuvvetlerine ait askeri bir cip tarafından ezildiğini, daha sonra birlikler onu serbest bırakmadan önce defalarca dövüldüğünü anlattı. Daha sonra gitmesine izin verilen Karam, yürüdüğü esnada acı verici plastik mermi ile arkasından vurulduğunu belirtti.

22 yaşındaki Karam, "Beni öldürdüklerini hissettiğim bir şekilde işkence ettiler. Daha sonra beni vurduklarında sonumun geldiğini düşündüm. Gözlerimi kapadım ve dua ettim." ifadelerini kullandı.


"Gitmemi istediler sonra arkamdan vurdular"


Olay günü evinden çıkıp iş bulma umuduyla Batı Şeria'daki bir benzin istasyonuyla görüştüğünü söyleyen Karam, görüşme sonrası kontrol noktasına doğru yürüdüğünü belirtti. Karam, askeri cipin tam o sırada ona vurarak savurduğunu, sonrasındaysa araca çekerek götürdüğünü söyledi. Kelepçelenerek yakındaki bir tünele götürüldüğünü ifade eden Karam, burada askerlerin botları, silahları ve elleriyle dövdüğünü anlattı.

Saatler sonra askerlerin ona bir kimlik vererek oradan ayrılmasını emrettiğini söyleyen Karam, daha sonra yaşananları şöyle anlattı: "Yürüdüm ve arkama baktığımda üç askerin silahlarını bana doğrulttuklarını gördüm. Çok korktum. Yavaşça yürüdüm, kalbim çok hızlı atıyordu. Biri beni vurdu, arkadan vuruldum. Düştüm ve öleceğimi düşündüm."

Karam daha sonra askerlerden birinin ondan gitmesini istediğini ve korkuyla o hâlde 1 saatten uzun süre yürüdüğünü ifade etti.

İsrail Adalet Bakanlığı geçen yıl mayıs ayında yaşanan olayla ilgili hukuki sürecin sürdüğünü açıklamıştı.

Ancak Karam, hiçbir İsrailli soruşturmacının kendisiyle irtibata geçmediğini söyledi.


kaynaklar: ap/euronews


https://www.enpolitik.com/haber/317630/o-gun-defalarca-oldum-gitmemi-istediler-sonra-arkamdan-vurdular-filistinli-karam-anlatti.html

Sizin Yorumunuz:

*
*