Selçuk Özdağ'dan EYT yorumu: Erdoğan'ın, kendine meşru gördüğü hakkı vatandaşa çok görmesi takdire şayan!

Selçuk Özdağ'dan EYT yorumu: Erdoğan'ın, kendine meşru gördüğü hakkı vatandaşa çok görmesi takdire şayan! | enpolitik.com
Eklenme Tarihi: 17.11.2019 15:13:00 - Güncellenme Tarihi: 03.08.2020 17:53:58

Sosyal Güvenlik Merkezleri toplu açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, uzun bir süredir kamuoyunda konuşulan ve yüz binleri ilgilendiren Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) konusu ile ilgili de tepki toplayan bir açıklama yaptı. 

"Tutturmuş bir EYT, erken emeklilik.  İskandinav ülkelerinin hepsi bu sistemle battı. Bizim ülkenin başına da bu erken emekliliği dolayanlar bunun bedelini ödediler. Niçin erken emeklilik? Bırakalım ne zaman emekli olması gerekiyorsa o zaman emekli olsun ve parasını alsın. Erken emekli olduğu zaman ideal ücreti alamayacak hem de ikinci bir iş aramak suretiyle ikinci iş ile işsizliğe öncü olacak. SGK sistemimizin çökmesini istemelerinin tek sebebi kaos ortamından kendilerine siyasi rant devşirme hesabıdır. Biz bunu yapmayacağız. Arkadaşlarıma söylüyorum. Beni bu yola asla teşvik etmeyin. Milletimin zararına olan bir şeye asla yokum. Seçim kaybetsek de yokum. Bütün dünya bizim sistemimizi kendine uyarlamaya çalışıyor, bizdeki bazı köhne zihniyetler sistemi çökertmek için hinlik peşinde koşuyor." diyen Erdoğan'a tepki yağdı. 

Konuya ilişkin bir tepki de Davutoğlu'na yakın isimlerden Manisa 24-25 ve 26'ıncı dönem Manisa milletvekili tecrübeli siyasetçi Doç. Dr. Selçuk Özdağ'dan geldi. 

"Kendisi de 47 yasında emekli olarak kanunun verdiği hakkı kullanan Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kendisine meşru gördüğü bir hakkı ülkemiz vatandaşlarına çok görmesi takdire şayandır" diyen Özdağ'ın açıklaması şöyle:

"Malum olduğu üzere sigorta girişi 8 Eylül 1999 tarihine kadar olanların çıkarılan bir yasa İle prim ve gün sayısı tamamlanmış olsa bile artık yaşı doldurması gerektiği ve emekli olamayacakları kararına varıldı.

EYT ile ilgili bir çalışma yapıldığının kamuoyuna deklare edilmesinin ardından Cumhurbaşkanlığı danışmanlarından Prof. Vedat Bilgin tarafından konunun masaya yatırıldığı ve hak kaybına uğradığı düşünülen EYT mağdurlarının sorunun çözüleceği ifade edilmişti.

Hatta bu çalışmanın uzun soluklu bir çalışma olacağı ve 2020 ortalarına kadar sürebileceği ifade edilmişti.
Taraflarla ve konunun öznesi olan EYT mağdurları ile gerek TBMM'de ve gerek başka platformlarda toplantılar ve görüşmeler yapıldığı kabul edildiği söz konusu idi.

Ne oldu da bütün bu çalışmalar devam ederken ve kamuoyu büyük bir umuda kapılmışken Sayın Cumhurbaşkanı bugünkü açıklamayı yapmıştır.

'DEVLET ADABI İLE İZAH ETMEK MÜMKÜN DEĞİLDİR'

Ekonomik kriz söylentilerinin ayyuka çıktığı ve reel ekonominin yaşadığı can yakan durgunluğun hüküm sürdüğü bu ortamda bir çok ekonomist bu hükümetin asla EYT'lilerin haklarını veremeyeceğini ifade etmekteydiler.  Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklama, bu söylentileri ve görüşleri haklı çıkarmıştır.

EYT'nin erken emeklilik olduğu konusu bir şehir efsanesidir ve maalesef yöneticiler kamuoyuna bunu özellikle pompalanmaktadır. Bilmeden ifade ediliyorsa ciddiyetsizlik bilerek böyle ifade ediliyorsa bunu da devlet adabı ile izah etmek mümkün değildir. EYT kanuni bir hakkın bir yasa ile ellerinden alınmış insanların bu hakkının iadesi talebidir. Buna erken emeklilik istiyorlar diyerek milletimizin algısı ile oynanmakta ve EYT'liler düşmanlaştırılmışlardır.

Kendisi de 47 yasında emekli olarak kanunun verdiği hakkı kullanan Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kendisine meşru gördüğü bir hakkı ülkemiz vatandaşlarına çok görmesi de ayrıca takdire şayandır.

"YOKSULLUK VE KRİZ YÜZÜNDEN İNTİHAR EDEN AİLELERİN DRAMINI GÜNDEMDEN DÜŞÜRME ÇABASI"

Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan aslında EYT konusunu marjinal bir kitlenin haklı olmayan bir talebi gibi lanse ederek EYT'lilerin karşısına geniş halk kesimlerini çıkarmak ve küçük bir kesimin tüm millete ait haklarını almak isteyenler olarak sunmaktadır. Bu yüzden erken emeklilik diyerek olayı ajite etmektedir.

Gerçekte hazine garantili imtiyazlı ihalelerle zengin ettiği ve her fırsatta teşvik ve vergi muafiyetleri ile lüks ve şatafat içinde yaşattığı bir küçük azınlığı gözlerden uzak tutarak üstünü örtmek istemektedir. Bu açıklamanın özünde bu ve bir yandan da yoksulluk ve ekonomik kriz yüzünden intihar eden ailelerin dramlarını gündemden düşürmek çabası vardır.

EYT'liler bugüne kadar ödedikleri ve hak ettikleri emekliliklerinden başka hiçbir şey istemiyor. Erken emeklilik vs isteyen de böyle bir söylemde bulunan da yoktur.

Bir de kıyas yapılan İskandinav ülkelerinin durumu ile bizim durumumuz çok ilginç bir karşılaştırmayı da gözler önüne sermektedir. 

Mesela milli gelir;

Norveç: 67 bin dolar
Danimarka: 56 bin dolar
İngiltere: 39 bin dolar
İsveç: 55 bin dolar
Finlandiya: 45 bin dolar
İzlanda: 42 bin dollar
TÜRKİYE: 8 bin dolar

Battı denen İskandinav ülkelerinden Norveç'in varlık fonunun değeri 1 trilyon doları asmıştır. Bizimki ise borç içinde yüzmektedir.
Aslında 5 -10 imtiyazlı ihale zengini müteahhite verdikleri teşviğin bir kısmını millete verecekler. Kavganın sebebi bu."

https://www.enpolitik.com/haber/317592/selcuk-ozdagdan-eyt-yorumu-erdoganin-kendine-mesru-gordugu-hakki-vatandasa-cok-gormesi-takdire-sayan.html

Sizin Yorumunuz:

*
*