Ömer Dinçer'den 'Şehir Üniversitesine kayyum atanacak mı?' sorusuna yanıt

İstanbul Şehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Dinçer, "Üniversiteye kayyum mu atanacak?" sorusuna cevap verdi.
Ömer Dinçer'den 'Şehir Üniversitesine kayyum atanacak mı?' sorusuna yanıt | enpolitik.com
Eklenme Tarihi: 14.11.2019 11:56:00 - Güncellenme Tarihi: 04.05.2020 17:38:53

İstanbul Şehir Üniversitesi ile Halkbank arasında krize dönüşen, binlerce öğretim üyesi ile öğrenciyi de mağdur eden 'kredi' restleşmesinin ardından ikinci kez kameraların karşına geçen eski Milli Eğitim Bakanı ve Şehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Dinçer, sürecin hukuki açıdan üniversitenin lehine olmasına rağmen Halkbank ve YÖK'ün gereğini yapmadığını, bu nedenle siyasi bir müdahale olmasından şüphelendiğini söyledi. "Üniversiteye kayyum mu atanacak?" sorusunu ise Dinçer, bu yönde şüpheleri olduğunu belirterek cevap verdi.

İstanbul Şehir Üniversitesi ile Halkbank arasında krize dönüşen binlerce öğretim üyesi ile öğrenci için mağduriyete dönüşen 'kredi davası' ve 'üniversitenin tüm malvarlıklarına Halkbank tarafından tedbir konulması'nın ardından ikinci kez kameraların karşına geçen İstanbul Şehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Ömer Dinçer, sürecin hukuki açıdan üniversitenin lehine olmasına rağmen Halkbank ve YÖK'ün gereğini yapmadığını, bu nedenle siyasi bir müdahale olmasından şüphelendiğini söyledi.

"Sorunun hukuki değil, siyasi olmasından endişeleniyoruz" ifadelerini kullanan Prof. Dr. Dinçer, burada bir rant yaratılmaya çalışıldığını, üniversitenin kampüsünün, arazisinin dikkat çekmiş olabileceğini ve birilerinin bunun için İstanbul Şehir Üniversitesini acziyet içine düşürmek istemelerinden şüphelendiğini ifade etti.

ÜNİVERSİTEYE KAYYUM ATACAK MI?

"Üniversiteye kayyum mu atanacak?" sorusunu ise Dinçer, bu yönde şüpheleri olduğunu belirterek cevap verdi.

Kemal Öztürk'e konuşan İstanbul Şehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Dinçer, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın en yakın isimlerinden biri olmasına rağmen, kendisiyle konuyu görüşmediğini, meseleyi siyasi olarak değil hukuki olarak çözmek istediklerini bu nedenle görüşmeyi de düşünmediklerini söyledi.

NE OLMUŞTU?

Geçen hafta Halkbank'ın tüm malvarlıklarına tedbir koyduğu İstanbul Şehir Üniversitesi davasında mahkeme, borcunun yaklaşık 3 kat fazlasını teminat gösteren Şehir Üniversitesi'nin teklifini kabul etmemişti. Üniversite ile Halkbank arasındaki anlaşmazlık mahkemeye taşınmış, geçen hafta görülen karar duruşmasında mahkeme tedbir kararının devamına karar vermişti.

İstanbul Şehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Peyami Çelikcan karar için "Şaşkınlıkla, hayretle, ibretle izliyoruz. Bu kadar açık bir hukuki ihlal karşısında bile mahkeme tedbiri kaldırmama yolunu tercih etti" ifadelerini kullanmıştı. Davanın, İstinaf Mahkemesi'ne taşınacağı belirtilmişti.

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun kurucusu olduğu Bilim ve Sanat Vakfı'na ait İstanbul Şehir Üniversitesi'nin malvarlıklarına Halkbank tarafından tedbir konmuştu.

İstanbul Şehir Üniversitesi 2017 yılında Dragos'taki yeni kampüsüne taşınmış ve 410 dönümlük arazideki 22 bina korunarak alan yenilenmişti. Bu alan için vakfın bağışçılarının katkıları dışında Halkbank'tan da yatırım kredi çekilmişti.

Halkbank yetkilileri ile üniversite yönetimi, ekonomik zorlukların yarattığı olumsuz durum nedeniyle 9 Ekim'de bir araya gelmiş ve yapılandırma planı hazırlamışlardı. Ancak 11 Ekim'de Halkbank'ın Şehir Üniversitesi'nin tüm malvarlıklarına tedbir koyduğu açıklanmıştı.

https://www.enpolitik.com/haber/317518/omer-dincerden-sehir-universitesine-kayyum-atanacak-mi-sorusuna-yanit.html

Sizin Yorumunuz:

*
*