'Ya haksızlığı giderin ya da üniversiteyi alın!'

Halkbank'ın, İstanbul Şehir Üniversitesi'nin varlıklara koruma tedbir kararı aldırmasının ardından İstanbul Şehir Üniversitesi'nden yeni bir açıklama geldi.
'Ya haksızlığı giderin ya da üniversiteyi alın!' | enpolitik.com
Eklenme Tarihi: 12.11.2019 16:51:00 - Güncellenme Tarihi: 04.08.2020 03:40:07

Halkbank'ın, İstanbul Şehir Üniversitesi'nin varlıklara ihtiyati haciz kararı aldırmasının ardından İstanbul Şehir Üniversitesi'nden yeni bir açıklama geldi. Son gelişmeleri kamuoyu ile paylaşan eski Milli Eğitim Bakanı, Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Ömer Dinçer "Ya bu haksızlığı kısa sürede çözüp mağduriyeti giderin ya da öğretim üyelerimiz ve öğrencilerimizin itibarıyla daha fazla oynamayın, gelin üniversiteyi elimizden alın" dedi.

Halkbank'ın, İstanbul Şehir Üniversitesi'nin varlıklara ihtiyati haciz kararı aldırmasının ardından İstanbul Şehir Üniversitesi'nden yeni bir açıklama geldi.

İstanbul Şehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Ömer Dinçer ile Rektör Peyami Çelikcan, Halkbank ile yaşanan süreci kamuoyu ile paylaştı.

Rektör Çelikcan'ın ardından söz alan Prof. Dr. Ömer Dinçer "Ya bu haksızlığı kısa sürede çözüp mağduriyeti giderin ya da öğretim üyelerimiz ve öğrencilerimizin itibarıyla daha fazla oynamayın, gelin üniversiteyi elimizden alın" açıklaması yaptı.

Halkbankası'ndan kampüs inşaatı için 300 milyon TL yatırım kredisi alındığını ve karşılığında 8 parselden oluşan kampüs arazisinin teminat olarak gösterildiğini belirten Dinçer, kararın hukuksuz olduğunu vurgulayarak şunları kaydetti:

"Sosyal bilimlere adamış, başarılı bir üniversiteye müdahale ediliyor. Söz konusu 8 parselden sadece bir parsel üzerine açılmış bir dava olması, onun da temyiz sürecinin halen devam ediyor olmasına, diğer 7 parsel ile ilgili herhangi bir dava olmamasına ve ek teminat gösterilmesine rağmen Halkbank kredi teminatının riske girdiği iddiasıyla krediyi geri çağırmıştır. İhtiyati haciz kararını alan İstanbul 18. Asliye Ticaret Mahkemesi'ne de itirazda bulunulmuştur."

NE OLMUŞTU?

Geçen hafta Halkbank'ın tüm malvarlıklarına tedbir koyduğu İstanbul Şehir Üniversitesi davasında mahkeme, borcunun yaklaşık 3 kat fazlasını teminat gösteren Şehir Üniversitesi'nin teklifini kabul etmemişti.

Üniversite ile Halkbank arasındaki anlaşmazlık mahkemeye taşınmış, geçen hafta görülen karar duruşmasında mahkeme tedbir kararının devamına karar vermişti.

İstanbul Şehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Peyami Çelikcan karar için "Şaşkınlıkla, hayretle, ibretle izliyoruz. Bu kadar açık bir hukuki ihlal karşısında bile mahkeme tedbiri kaldırmama yolunu tercih etti" ifadelerini kullanmıştı. Davanın, İstinaf Mahkemesi'ne taşınacağı belirtilmişti.

https://www.enpolitik.com/haber/317490/ya-haksizligi-giderin-ya-da-universiteyi-alin.html

Sizin Yorumunuz:

*
*