İspanya'da aşırı sağ yükselişte

İspanya'da yapılan erken genel seçimlerin ilk sonuçlarına göre Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) yarışı önde götürürken, herhangi parti tek başına iktidara gelecek çoğunluğa ulaşamadı.
İspanya'da aşırı sağ yükselişte | enpolitik.com
Eklenme Tarihi: 11.11.2019 07:08:00 - Güncellenme Tarihi: 10.08.2020 09:43:01

İspanya'da yapılan erken genel seçimlerin ilk sonuçlarına göre Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) yarışı önde götürürken, herhangi parti tek başına iktidara gelecek çoğunluğa ulaşamadı. Resmi olamayan sonuçlara göre PSOE'nin meclisteki mevcut sandalye sayısının 120 olacağı öngörülüyor.

Şu ana kadar sayılan oylar, aşırı sağ görüşlü Vox'un 24 milletvekili sayısını 52'ye çıkaracağına işaret ediyor. Sonuçların resmileşmesi halinde parlamentoda üçüncü büyük parti olacak Vox seçimlerde en çok başarıyı elde eden parti de olacak.

Nisan ayındaki seçimlerde 66 milletvekili çıkaran Halk Partisi'nin (PP) oylarını artırarak 87 sandalye kazanması ve seçimleri ikinci sırada tamamlaması bekleniyor.


Unidas Podemos: Koalisyona hazırız


Mecliste 35 sandalye ile dördüncü parti olan Unidas Podemos'un lideri Pablo Iglesias, oyların neredeyse tamamının sayılmasının ardından yaptığı açıklamada, yarından itibaren PSOE ile koalisyon görüşmelerine hazır olduklarını duyurdu. 

https://www.enpolitik.com/haber/317459/ispanyada-asiri-sag-yukseliste.html

Sizin Yorumunuz:

*
*