İYİ Parti, HDP'yle görüşmek için şart sundu

İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu, katıldığı bir yayında HDP ile müzakere edebilmeleri için öncelikle HDP'nin PKK'yı kınaması ve terör örgütü olduğunu kabul etmesi gerektiğini söyledi.
İYİ Parti, HDP'yle görüşmek için şart sundu | enpolitik.com
Eklenme Tarihi: 05.10.2019 16:05:00 - Güncellenme Tarihi: 11.08.2020 03:38:18

İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu, katıldığı bir yayında HDP ile müzakere şartını açıkladı. Kürt meselesinin konuşarak çözülebileceğini söyleyen Kavuncu, " PKK'nın terör örgütü olduğunu ve lanetlediklerini söylemedikleri sürece HDP'yle organik bir ilişkiye girmemiz mümkün değil" dedi.

Medyascope'ta Edgar Şar'ın sunduğu Açık Oturum'a konuk olan Kavuncu'ya Kürt meselesiyle ilgili görüşleri soruldu. Bu meselenin bugün çıkmadığını belirten Kavuncu, "40 yıldır devam eden bir problem. Biz, ülkenin bölünmez bütünlüğü konusunda, Anayasa'nın ilk 4 maddesiyle alakalı hassasiyetlerimiz var. Hep ısrarla vurguladık. Kendimizi de; milliyetçi, demokrat, kalkınmacı olarak tanımlıyoruz. Ülkedeki aidiyet duygusunun, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olabilmenin, bu ülkede huzur içerisinde yaşayabilmenin bir takım şartları var. Bir kaos olmaması için, milleti kutsal kabul ediyoruz. Devlet, milletin mutluluğu için var. Milleti yaşat ki devlet yaşasın. Bunun üzerinden hareket ediyoruz. Dolayısıyla bu problem, bugün mevcut bir problemdir. Buna sağduyuyla yaklaşarak, üzerinde konuşarak, tartışarak elbette çözüm bulmak durumundayız" dedi.

HDP İLE GÖRÜŞME ŞARTINI AÇIKLADI

Kürt meselesi konusunda duruşlarının meselesinin silahla çözüleceğine inanmamaları olduğunu dile getiren Kavuncu, "Kalaşnikoflar dururken bunun çözülebilmesinin bir kabulü olduğunu asla düşünmüyoruz. Aslında tartışmaların da odaklandığı ve kitlendiği nokta tam olarak burası. Biz burada o net duruşu, o net beyanı duymak istiyoruz. 'Biz PKK'nın bir terör örgütü olduğunu ve lanetlediğimizi söylüyoruz' beyanını duymak istiyoruz. Bu ifade edilmediği sürece bizim HDP ile herhangi bir organik ilişkiye girmemiz mümkün değil" şeklinde konuştu.


kaynak: son dakika

https://www.enpolitik.com/haber/316591/iyi-parti-hdpyle-gorusmek-icin-sart-sundu.html

Sizin Yorumunuz:

*
*