Millî Eğitim Bakanlığı'ndan yeni çalışma!

Millî Eğitim Bakanlığı, lise birinci sınıfta olup sınıf tekrarı yapan öğrencilerin mesleki eğitim merkezlerine yönlendirilmesi için çalışma başlattı.
Millî Eğitim Bakanlığı'ndan yeni çalışma! | enpolitik.com
Eklenme Tarihi: 25.09.2019 13:29:00 - Güncellenme Tarihi: 22.06.2020 19:01:49

MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Kemal Varin Numanoğlu imzalı yazıda, mesleki eğitim merkezlerinin 2019-2020 eğitim ve öğretim yılından itibaren 9'uncu sınıflardan başlamak üzere kademeli olarak uygulamaya konulduğu hatırlatıldı. Çeşitli nedenlerle 9'uncu sınıfları tekrar etmek durumunda kalan öğrencilerin belirlenmesi, bunların mesleki eğitim merkezleri hakkında bilgilendirilmesi ve öğrencilere işletme bulunması konusunda rehberlik çalışması yapılması istendi. Merkezlerin tanıtımı konusunda belediyeler, sivil toplum kuruluşları, meslek odaları ve birlikleri, yerel yazılı ve görsel medya kuruluşlarının desteklerinin alınması çağrısı yapıldı. 

Hürriyet gazetesinden Esra Ülkar?ın haberinde görüşlerine yer verilen MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Kemal Varın Numanoğlu, "Mesleki eğitim merkezlerinden mezun olanlar ustalık, kalfalık belgesi alarak mezun oluyorlardı. Bu yıl yapılan düzenlemeyle fark dersleri verenler lise diploması alabilecek. Öğrenciler diploma alamadıkları için buraları tercih etmiyorlardı. Akademik başarısı düşük, sınıf tekrarı yapan öğrenciler isterlerse bu merkezlere gidebilir. Hem işletmede becerilerini geliştirebilir, hem de diploma sahibi olabilirler. Lise mezunu haklarından yararlanabilirler. Bu merkezlerin tanıtımıyla fark dersleri vererek meslek sahibi olabilecekleri bir seçenek sunuyoruz öğrencilere. İsterlerse üniversite sınavına da girebilirler" dedi. 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda mesleki eğitim merkezlerindeki öğrencilerin alanında yüzde 88 istihdam oranı olduğunu söyledi.

https://www.enpolitik.com/haber/316347/milli-egitim-bakanligindan-yeni-calisma.html

Sizin Yorumunuz:

*
*