6 baro, başkanına yetki verdi, muhalif barolar 12 Eylül'de bir araya geliyor

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu'nun Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılan adli yıl açılış törenine katılmasına tepki gösteren barolardaki hareketlilik sürüyor.
6 baro, başkanına yetki verdi, muhalif barolar 12 Eylül'de bir araya geliyor | enpolitik.com
Eklenme Tarihi: 06.09.2019 13:28:00 - Güncellenme Tarihi: 29.07.2020 10:47:03

6 baro, başkanına TBB'yi Olağanüstü Genel Kurul'a çağırmak için yetki verdi, Metin Feyzioğlu da karşı hamle yaparak baroları toplantıya çağırdı.

52 baro muhalefet etmişti

Feyzioğlu'nun törene katılmasına, Türkiye'deki avukatların yaklaşık yüzde 90'ını temsil eden 52 baro muhalefet etmişti. Ayrıca, Türkiye Barolar Birliği'nin üç Yönetim Kurulu üyesi de Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki törene katılmamıştı.

6 baro yetki verdi

Adli yıl açılış töreninden sonra, İstanbul, Ankara, Adana ve Antalya barolarının yönetimleri, Türkiye Barolar Birliği'nin Olağanüstü Genel Kurul'a çağırma kararı aldı. 4 ilin yanı sıra, Bursa ve İzmir baroları da başkanlarına yetki verdi.

En az 10 baronun yönetim kurulunun çağrısı gerekli

Ancak 6 baronun Türkiye Barolar Birliği'ni Olağanüstü Genel Kurul'a çağırma kararı yeterli değil. Çünkü Avukatlık Kanunu'nun 115. maddesi, Türkiye Barolar Birliği'nin Olağanüstü Genel Kurul'a nasıl gidileceğini şöyle tarif ediyor: 

"Birlik Yönetim Kurulu, gerekli gördüğü hallerde veya en az on baronun yönetim kurulları yazı ile isterse Genel Kurulu olağanüstü toplantıya çağırır."

Muhalif barolar 12 Eylül'de bir araya geliyor

Türkiye Barolar Birliği'nin Olağanüstü Genel Kurul'a gidip gitmeyeceği, 12 Eylül'de büyük ölçüde belli olacak. Adalet Nöbeti'nin 86. haftasında Kocaeli Adliyesi önünde düzenlenecek etkinliğe, muhalif baro başkanlarının büyük çoğunluğu katılacak. Ardından bir araya gelecek olan baro başkanları, Türkiye Barolar Birliği'ne Olağanüstü Genel Kurul çağrısı yapıp yapmayacağını kararlaştıracak.


kaynak: indepentturkish

https://www.enpolitik.com/haber/315871/6-baro-baskanina-yetki-verdi-muhalif-barolar-12-eylulde-bir-araya-geliyor.html

Sizin Yorumunuz:

*
*