'Bir kurum daha Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile kapatılıyor'

Odatv'de yer alan habere göre Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nün kapatılması planlanıyor.
'Bir kurum daha Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile kapatılıyor' | enpolitik.com
Eklenme Tarihi: 03.09.2019 08:54:00 - Güncellenme Tarihi: 25.07.2020 03:42:31

Odatv'de yer alan haber göre, Türkiye'nin doğal varlıklarının korunması konusunda en önemli anayasal kurumlardan biri olan Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü (DKMP) kapatılıyor.


 Geçtiğimiz yıl yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinde yapılması planlanan değişiklikle ilgili hazırlanan taslağa göre Cumhuriyet döneminin en deneyimli doğa koruma uzmanlarını bünyesinde barındıran DKMP kapatılarak, Orman Genel Müdürlüğü bünyesinde üç ayrı daire başkanlığı içinde eritilecek.

 Özellikle eski bakan Veysel Eroğlu döneminde korunan alanların mesire yerine indirgendiği eleştirilerine neden olan DKMP'nin tamamen lağvedilmesi, Türkiye'nin tehdit altındaki doğal alanlarının plansız ve yıkıcı yatırımlarla baş başa bırakılması anlamına geliyor.

Türkiye'nin en önemli doğa koruma kurumlarından biri olan Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü 1958 yılından bu yana çeşitli bakanlıkların bünyesinde hizmet veriyor. Milli Parklar, Tabiat Parkları, sulak alanlar ve yaban hayvanlarının korunmasından sorumlu olan kurum, aynı zamanda Türkiye'nin biyolojik çeşitliliğinin korunması için çalışmalar yürütüyor. Türkiye'nin taraf olduğu UNESCO, RAMSAR ve Barselona sözleşmeleri ile GEF (Küresel Çevre Fonu) gibi projelerin yükümlülüklerini de Türkiye adına yürüten DKMP, doğa koruma konusunda yetiştirdiği uzman kadrolarıyla bu konuda önemli bir bilgi birikimine sahip.

https://www.enpolitik.com/haber/315779/bir-kurum-daha-cumhurbaskanligi-kararnamesi-ile-kapatiliyor.html

Sizin Yorumunuz:

*
*