CHP'den kayyum açıklaması: Sandık hukukuna vurulan her darbe Türkiye'ye vurulmuştur

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, 3 büyükşehir belediyesine kayyum ataması kararının hukuki değil siyasi olduğunu söyledi.
CHP'den kayyum açıklaması:  Sandık hukukuna vurulan her darbe Türkiye'ye vurulmuştur | enpolitik.com
Eklenme Tarihi: 19.08.2019 16:44:00 - Güncellenme Tarihi: 04.05.2020 18:03:38

CHP Genel Merkezi?nden İçişleri Bakanlığı?nın 3 büyükşehirn belediye başkanlarının görevden alınarak yerine kayyum atanması ile ilgili açıklama geldi. CHP Genel Sekreteri ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, kararın hukuki değil siyasi olduğunu belirterek, ?Anayasaya göre kimse ispatlanana kadar suçlu sayılmaz. Sandık hukukuna vurulan her darbe Türkiye'ye vurulmuştur? şeklinde konuştu.

CHP Sözcüsü Faik Öztrak?ın açıklamalarından satır başları şöyle:

?Ülkemizde belediye başkanı olmanın koşulları bellidir. Hukukun üstünlüğü yok sayılmıştır. Darbe döneminde ne yapıldıysa bugün de aynısı yapılmıştır.

Belediye başkanlarının görevden alınması kararı hukuki değil siyasidir. Anayasaya göre kimse ispatlanana kadar suçlu sayılmaz. Sandık hukukuna vurulan her darbe Türkiye'ye vurulmuştur.

Demokrasilerde kural açıktır. Seçimle gelen seçimle gider, seçimle gelen kayyumla gidecekse sandık anlamını kaybeder. Millet iradesiyle inatlaşılmaz.

CHP, seçilen belediye başkanları yerine kayyum atanmasına, seçilmiş Başbakan Davutoğlu'nun istifaya zorlanmasıyla aynı tepkiyi verir. Biz adalet ve demokrasinin tarafındayız?Kaynak Yeniçağ

https://www.enpolitik.com/haber/315340/chpden-kayyum-aciklamasi-sandik-hukukuna-vurulan-her-darbe-turkiyeye-vurulmustur.html

Sizin Yorumunuz:

*
*