'Bu uygulama gençleri Türk vatandaşlığından çıkmaya zorluyor'

Eski Avrupa Nizamı Alem Ocakları (Avrupa Türk Birliği) Genel Başkanı Recep Yıldırım, Avrupa'da yaşayan Türklerin sorunlarını dile getirerek, "Yurtdışındaki Türklere haksızlık ediliyor" dedi.
'Bu uygulama gençleri Türk vatandaşlığından çıkmaya zorluyor' | enpolitik.com
Eklenme Tarihi: 16.08.2019 09:52:00 - Güncellenme Tarihi: 23.06.2020 20:51:09

Avrupa Nizamı Alem Ocakları(Avrupa Türk Birliği) eski Genel Başkanı Recep Yıldırım, Avrupa'da yaşayan Türklerin, uçak biletleri, bedelli askerlik, SSK-Bağkur gibi konularda karşı karşıya kaldığı zorluklara dikkat çekti. 

Yıldırım, şöyle anlattı: 

"Yurt dışındaki Türklere haksızlık ediliyor. 1970'li ve 80'li yıllarda sadece döviz için hatırlanan, 90 yıllarda ise döviz ve oy deposu olarak görüldü. Turist de gösterilen ilgi kendi vatandaşına gösterilmedi.
İzin yollarındaki ilgisizlik, konsolosluklardaki hor görme, tepeden bakma, hakir görme, sivil toplum kuruluşları arasında ayrıştırma, saymakta bitiremeyeceğimiz problemleri yaşayan biz Türkler, son 10 yıldır problemlerin çözümü konusundaki çalışmalar memnuniyetle karşılanmış.
90'lı yıllarda Avrupa?da söz verip, Ankara'da sözünü unutan siyasiler değil, meselelere ciddi yapıcı birleştirici yaklaşımlar memnuniyet verici olmuştur. Bilhassa sivil toplum kuruluşlarına yaklaşım, askerlik, konsolosluklardaki iyileşme, seçme ve seçilme hakkı, emeklilik, öğretmenler, din görevlilerindeki değişiklikler v.b.
Fakat bu iyileştirmeler son meclisten geçen torba yasasıyla birlikte eskiye dönüşümü oluyor? Sayın Davutoğlu hükümetinde askerlik 1000 ? iken,sayın Binali döneminde 2000 ? cıktı ve şimdide bedelli askerlik yasasıyla 5000 ? yükselmiştir.
Bu uygulama gençleri Türk vatandaşlığından çıkmaya zorluyor. Emeklilik yasasıyla SSK'dan emekli olmak kaldırılıyor. Çok prim az maaşla Bağkur'dan emekli olmaya mecbur kılıyor. Verilen haklar geri mi alınıyor?
THY yurt dışındaki Türkleri soyarcasına uçak biletlerini de fahiş bir uygulama yapmaktadır.
Kış ayında 100? olan bilet, yaz aylarında 550? olması bir adalet mi yoksa soygun mu?
Yukarıda saydıklarım problemlerin sadece birkaçı, bu meselelerin Türkiye gündemine gelmesini arzuluyorum."

haber: enpolitik

https://www.enpolitik.com/haber/315229/bu-uygulama-gencleri-turk-vatandasligindan-cikmaya-zorluyor.html

Sizin Yorumunuz:

*
*