Babalar Günü anlam ve önemi nedir?

Bugün en kıymetlimiz, yolumuzu aydınlatan, her koşulda sırtımızı sıvazlayan babalarımızın günü. Her yıl haziranın 3. haftası pazar günü kutlanan babalar günü 2019 yılında 16 haziran pazar gününe denk geldi.
Babalar Günü anlam ve önemi nedir? | enpolitik.com
Eklenme Tarihi: 16.06.2019 12:46:00 - Güncellenme Tarihi: 28.06.2020 15:46:55

Bugün Babalar Günü! Dünyanın en popüler arama motoru Google, ülkemizde ve dünyanın pek çok yerinde her yıl haziran ayının 3. pazarı kutlanan Babalar Günü'ne özel bir Doodle hazırladı.

Babaların anlamlı gününü Doodle ile kutlayan Google'ın süpriziyle karşılaşan milyonlarca kullanıcı Babalar Günü'nü araştırmaya başladı. 

BABALAR GÜNÜ NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi. Dodd'un babası annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyütmüştü. Babasının doğum günü olan 5 Haziran'ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiştir.

Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910'da Washington'un Spokane şehrinde kutlanmıştır. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş; ama resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılındaysa başkan Richard Nixon'ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD'de resmi tatil ilan edilmiştir.

Katolikler ise Babalar Günü olarak farklı bir tarihi kutlarlar. Onlar bu kutlamayı dini açıdan ele alıp Hıristiyanlık peygamberi İsa'nın babası anısına, Mart ayının 19. gününü St. Joseph Günü adı altında babalarına armağan etmektedirler. Bazı ülkelerde bu kutlamalar dini özelliklerinin dışına çıkmıştır.kaynak: bilginolsun

https://www.enpolitik.com/haber/312555/babalar-gunu-anlam-ve-onemi-nedir.html

Sizin Yorumunuz:

*
*