İngiltere Başbakanı May, 7 Haziran'da istifa edeceğini açıkladı

Brexit sürecinde izlediği politikayla eleştirilere maruz kalan İngiltere Başbakanı Theresa May, "7 Haziran itibariyle istifa ediyorum" dedi.
İngiltere Başbakanı May, 7 Haziran'da istifa edeceğini açıkladı | enpolitik.com
Eklenme Tarihi: 24.05.2019 13:37:00 - Güncellenme Tarihi: 24.05.2020 07:56:01

İngiltere'de Brexit anlaşmasının parlamentoda onaylanması için muhalefete verdiği tavizlerle eleştirilen Başbakan Theresa May 7 Haziran'da istifa edeceğini açıkladı.

İngiltere'de Muhafazakar Parti'nin "başbakanlara göreve getirme ve görevden alma" yetkisine sahip 1922 Komitesi'nin toplantısının ardından Başbakan Theresa May istifa tarihini açıkladı.

"ÜLKE YARARI İÇİN YENİ BİR BAŞBAKAN GEREKİYOR"

May istifa açıklamasında, "Ülkenin yararı için süreci (Brexit) yeni bir başbakanın yürütmesi gerektiği açık. Bu nedenle 7 Haziran tarihinde Muhafazakar Parti liderliğinden çekileceğimi duyuruyorum" dedi.

ELEŞTİRİLERİN HEDEFİ OLDU

Brexit anlaşmasını dördüncü kez parlamentoya sunmaya hazırlanan May'in muhalefetin desteğini alabilmek için verdiği tavizler kendi partisinde isyana yol açtı.

May'in ikinci referandum olasılığını ve Avrupa Birliği ile yakın ticaret düzenlemelerini gündemde tutması kabineden istifaları da beraberinde getirdi.


kaynak: son dakika

https://www.enpolitik.com/haber/311901/ingiltere-basbakani-may-7-haziranda-istifa-edecegini-acikladi.html

Sizin Yorumunuz:

*
*