Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye 82 milyon vatandaşıyla bir bütündür

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 12. Çalışma Meclisi Toplantısı'nda konuştu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye 82 milyon vatandaşıyla bir bütündür | enpolitik.com
Eklenme Tarihi: 23.05.2019 16:58:00 - Güncellenme Tarihi: 26.04.2020 06:52:14

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

Reel üretimin gücünün asla azalmayacağı bir gerçekteir. Fiziki ve zihni üretimin birlikte yürümesi halinde çok daha büyük bir güce dönüşeceğine inanıyoruz. Her alanda da ayrı ayrı en ön sıralarda yer almak için çaba gösteriyoruz. İhracatımızı 36 milyar dolar seviyesinden 170 milyar dolar seviyesine getirmiş olmamız üretim gücümüzün ne seviyede arttığını gösteriyor.

En büyüklere baktığımızda dünyanın her 5 önemli firmasından birinin ülkemizden çıktığını görüyoruz. Tarımsal üretimde Avrupa'da ilk sırada dünyada 7'nci sıradayız. Bütün bunlar aynı zamanda iş demek, istihdam demek,gelirin paylaşılması ve zenginliğin artması demektir.

Türkiye'nin son 17 yılda istihdamda 9 milyonluk bir artış sağladıysa bu sayededir. Kadınların, gençlerin, engellilerin iş gücüne katılımında son 17 yılda daha önce hiç olmadığı kadar gelişme sağlandı.

Küresel ekonomide fırtınaların estiği zamanda dahi biz dimdik durmayı başardık. Her vesileyle tekrarladığım gibi, Türkiye 82 milyon vatandaşıyla bir bütündür. İster iş veren olalım ister çalışan; hepimiz bu büyük çatının altında yaşamaya devam edeceğiz.

Ülkemizin gücü, her birimizin gücüdür. Ülkemizin itibarı her birimizin itibarıdır. Her kim şu veya bu sebeple ülkesinin aleyhine sonuçlar doğuracak bir işe kalkışırsa bilmelidir ki 82 milyonun her birine zarar vermiştir. Her kim bilgisi, kabiliyeti, sermayesiyle ülkeye katkıda bulunursa bilmelidir ki 82 milyonun her birine fayda sağlamıştır. Kim olursak olalım meseleye böyle bakmalıyız. Rekabet, güzeli oluşturmaya yönelikse iyidir.

Yeri geldi işçi oldum yeri geldi iş veren oldum. Neticede, masanın neresinde olursam olayım hakkı, hakkaniyeti gözetmeden olamayacağımı gördüm. Başarılı olmak istiyorsanız bu değerlerden asla şaşmayacaksınız.

Toplumu yaptığı işlere göre bölmenin bizim kültürümüzde yeri yoktur. Eğer bir fabrikada iş veren ile işçiler aynı sofrada buluşuyor, aynı camide namaz kılıyorsa orada ahlaken sınıf ayrımı olmaz. Olamaz.

Asıl mesele hayatı paraya göre tasnif etmemektir, her ne iş yapıyorsan onun en iyisini yapma iradesine sahip olmaktır, helalinden kazanıp kendinin ve ailenin geçimini sağlamaktır.


kaynak:dha

https://www.enpolitik.com/haber/311872/cumhurbaskani-erdogan-turkiye-82-milyon-vatandasiyla-bir-butundur.html

Sizin Yorumunuz:

*
*