Beştepe'deki Kritik Zirve Sonrası Yazılı Açıklama Yapıldı

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey ile bir araya geldi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleşen heyetler arası görüşmede Suriye konusunda son gelişmeler ele alındı.
Beştepe'deki Kritik Zirve Sonrası Yazılı Açıklama Yapıldı | enpolitik.com
Eklenme Tarihi: 01.05.2019 17:42:00 - Güncellenme Tarihi: 04.05.2020 07:50:37

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve ABD'nin Suriye Özel temsilcisi James Jeffrey başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleşen heyetler arası görüşmede Suriye konusunda son gelişmeler ele alındı.

SURİYE'NİN YENİDEN İNŞASI

Türkiye'nin ulusal güvenlik önceliklerinin açık bir şekilde vurgulandığı toplantıda Fırat'ın doğusunda ve Suriye'nin genelinde terörle mücadele, güvenli bölge, Münbiç yol haritasının hayata geçirilmesi, DEAŞ, PKK/YPG/PYD dahil tüm terör unsurlarına karşı mücadele, idlib mutabakatının korunması, Suriye'nin toprak bütünlüğü çerçevesinde siyasi çözüme ulaşılması ve Suriye'nin yeniden inşası konuları gündeme geldi.

"TÜRKİYE'NİN GÜVENLİK ENDİŞELERİ GİDERİLECEK"

Oluşturulması planlanan güvenli bölge ile Türkiye'nin güvenlik endişelerinin giderileceği ve bölgenin tüm terör gruplarından temizleneceği ifade edildi. Bu konuda Türk ve ABD teknik heyetlerinin yapacağı müzakerelerin ardından nihai bir sonuca varılması ve uygulanması konusunda fikir birliğine varıldı.

GÜVEN VE ŞEFFAFLIK VURGUSU

Suriye konusunda işbirliğinin güven ve şeffaflık ilkeleri doğrultusunda sürdürülmesinin önemine vurgu yapıldı.


kaynak: son dakika

https://www.enpolitik.com/haber/311140/bestepedeki-kritik-zirve-sonrasi-yazili-aciklama-yapildi.html

Sizin Yorumunuz:

*
*