Türkiye Ermenileri Patriği Mesrob Mutafyan hayatını kaybetti

Türkiye Ermenileri Patriği Mesrob Mutafyan, tedavi gördüğü Yedikule Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi'nde hayatını kaybetti.
Türkiye Ermenileri Patriği Mesrob Mutafyan hayatını kaybetti | enpolitik.com
Eklenme Tarihi: 08.03.2019 19:36:00 - Güncellenme Tarihi: 07.07.2020 12:27:16

Ermeni Vakıflar Birliği ve Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi Vakfı Başkanı Bedros Şirinoğlu, Türkiye Ermenileri Patriği Mesrob Mutafyan'ın ölümüne ilişkin açıklama yaptı. Mesrob Mutafyan'ın 10 yıldır hastanelerinde tedavi gördüğünü söyleyen Şirinoğlu, "Bugün 12.45'te bir kalp krizi sonucu maalesef aramızdan ayrılmıştır. Değerli bir insanımızdı. Vatanına, milletine düşkündü, fakat patrik olduktan kısa bir süre sonra maalesef bu rahatsızlığa yakalandı. Hastanemiz elinden geleni yaptı ama maalesef kurtaramadık kendisini" şeklinde konuştu.

Mutafyan'ın dünyada sevilen bir dini lider olduğunu vurgulayan Şirinoğlu, "Çok kültürlü biriydi. Böyle bir insan bir daha zor gelir kanaatindeyim" diye konuştu.
Şirinoğlu Mesrob Mutafyan'ın cenazesinin önümüzdeki günlerde son yolcuğuna uğurlanacağını söyledi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN TAZİYELERİNİ İLETTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Ermenileri Patriği Mutafyan?ın vefatı nedeniyle Patrikvekili Başpiskopos Aram Ateşyan?ı arayarak taziyelerini iletti.

MESROB MUTAFYAN KİMDİR?

Minas Mutafyan adıyla 16 Haziran 1956'da İstanbul'da doğdu. Saint Joseph Lisesinde ve Almanya'da okudu. 1974-79 döneminde ABD'de Memphis Üniversitesinde felsefe ve sosyoloji eğitimi aldı.

1979'da ruhban mesleğine intisap ederek "Mesrob" ismini aldı. Kınalıada Ermeni cemaati rahipliğine atandı. 1979-81 yıllarında teoloji eğitimini Kudüs'te tamamladı. 1986'da piskoposluk rütbesine yükseltildi. 1998'de İstanbul Ermenileri Patriği II.Karekin Kazancıyan'ın vefatı üzerine dinî ve dünyevı meclis tarafından patrik vekili seçildi.

Patriklik görevi esnasında kültürü, Türkçe ve İngilizceye hâkimiyeti ve Türk kamuoyu ve bazı resmî makamlarıyla kurduğu olumlu ve yapıcı diyalog sayesinde gerek Ermeni cemaati içinde gerek cemaat dışında saygı topladı.

Mesrob Mutafyan 2008'de frontotemporal demans hastalığına yakalandıktan sonra fiilen tüm görevlerinden çekildi. Mutafyan 8 Mart 2019 günü tedavi gördüğü Yedikule Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi?nde hayatını kaybetti.

Mutafyan 2005 yılında Yenişafak Gazetsi'ne verdiği demeçte, ailesinin memleketiyle ilgili şu ifadeleri kullanıyor:

Büyükbabam Minas Mutafyan'ın büyükleri Adapazarlı'ymışlar. Askerlik görevini yaptıktan sonra büyükbabam Minas İzmit'e yerleşmiş, ekmek fabrikasında çalışmış, pişmaniye ustası olmuş. Daha sonra İstanbul-Yeşilköy'e göç etmek zorunda kalmış. Yeşilköy köyken, köyün ekmek fırınının sahibi olduğu söyleniyor. Yeşilköy'de fırıncılık yaparak geçinen büyükbabam Minas, aslen Yozgatlı olup Samatya'da yaşayan babaannem Aznif ile Samatya Surp Kevork Kilisesi'nde evlenmiş. Bu evlilikten iki çocukları olmuş - babam Onnik ve halam Mari. Onnik, annem Mari ile evlenmiş. Halam Mari ise İstanbul doğumlu Krikor Değirmencioğlu ile evlenmiş. Mari Halam ile Krikor Amcam vefat ettiler. Oğulları Aris ise halen bekar. Büyükannelerim de, büyükbabalarım da Balıklı Ermeni Mezarlığı'ndalar.


kaynak: cnn/hürriyet

https://www.enpolitik.com/haber/304739/turkiye-ermenileri-patrigi-mesrob-mutafyan-hayatini-kaybetti.html

Sizin Yorumunuz:

*
*