Uzak Doğu'dan gelen mucize besin: Hindistan Cevizinin faydaları saymakla bitmiyor...

Doğal besin kaynakları arasında sayısız faydaları olan ancak ülkemizde tüketiminin yaygın olmadığı gıdalardan biri hindistan cevizi... Cilt sağlığından, kansere, kolestrolden, diyabete kadar faydaları saymakla bitmeyen hindistan cevizini birlikte inceleyelim...
Uzak Doğu'dan gelen mucize besin: Hindistan Cevizinin faydaları saymakla bitmiyor... | enpolitik.com
Eklenme Tarihi: 15.02.2019 13:46:00 - Güncellenme Tarihi: 11.05.2020 04:07:57

Doğal besinler arasında sağlık açısından inanılmaz faydaları olanlardan bir tanesi de hindistan cevizi... Hindistan cevizi Hint evlerinde asırlar boyunca alternatif tedavi olarak kullanılmış ve hala kullanılmaktadır. Sağlık açısından birçok faydası olan hindistan cevizi maalesef ülkemizde çok yaygın tüketilen meyveler arasında değildir.

Daha çok Hindistan ve o bölgede yetişen bu otantik meyvenin yüzlerce çeşidi vardır. Hindistan cevizinin dış görünüşü ve tadı yetiştiği toprağa göre değişir. Hindistan cevizinin dışı kısmı olgunlaştıkça kahverengine dönen yeşil renklidir. Hindistan cevizinin sert kabuğu altında beyaz yenilebilir bir tabaka vardır ve bu beyaz tabakanın içerisinde de bir miktar su vardır. Hindistan cevizinin içerdiği su da aynı zamanda sağlık açısından birçok fayda sağlar, bu yüzden suyunu tüketmeyi ihmal etmemelisiniz. Hindistan cevizi tüketimi sağlık uzmanları tarafından her yaştan insana tavsiye edilmektedir ve gebelik döneminde de tüketilebilen besin maddelerinin arasında gösterilir.

Hindistan cevizi karbonhidratlar açısından zengindir çok etkili ve fazla miktarda doymamış yağlar içerir ve aynı şekilde tam bir lif deposudur. Bol miktarda protein içermektedir. Niasin, pantotenik asit, piridoksin, riboflavin, tiamin yanında, C, E ve K vitaminleri içermektedir. Sodyum ve potasyum açısından oldukça zengin olan hindistan cevizi, kalsiyum, bakır, demir, magnezyum, manganez, fosfor, selenyum, çinko içermektedir. Özellikle manganez ve fosfor açısından oldukça zenginidir. Bunun dışında sağlık açısından birçok faydası olan bileşenler içermektedir.Hindistan Cevizinin Sağlığa Faydaları

Hindistan cevizi doymamış yağlar dışında doymuş yağları yüksek miktarda içerir, ancak bunlar zararsızdır. Bu yağlar, orta derecede yağ asitleri, trigliseritler içerir. Bu yağ asitleri vücut tarafından farklı şekilde emilir. Bu yağların epilepsi ve alzheimer gibi beyin bozuklukları üzerinde tedavi edici etkilere sahip olduğu düşünülmektedir. Hindistan cevizi sağlığa faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Lif Deposu: Hindistan cevizi diyet lifini yüksek düzeyde içermektedir ve bu oran ortalama %61 dir. Bu özelliği sayesinde glikoz salgılanmasını yavaşlatır ve enerjiye dönüştürerek hücrelere aktarır, bu durum da diyabet gelişim riskini azaltır ve enzim sistemi üzerinde stres gidermeye yardımcı olur.

Diyabeti Dengeler: Hindistan cevizi kanda insülin salgılamasını ve glikoz düzeyini azaltır. Bu durum diyabetin kontrol altında tutulmasını sağlar. Bunun dışında kanda şeker seviyesini düşüren ve arttıran gelisemik seviyesinin dengelenmesine yardımcı olur. Hindistan cevizinin kolay sindirilmesi sindirim sistemi ve bağırsak sorunları için de faydalıdır. İçerdiği lifler yardımıyla emilimin daha sağlıklı gerçekleşmesine yardımcı olur. Ayrıca kusma ve bulantı sorunlarını azaltmaya yardımcı olur.

Yaşlanmayı Yavaşlatır: Hindistan cevizi kinetin ve trans-zeatin açısından oldukça zengindir, bu maddelerin anti kanserojen özellikleri dışında yaşlanmayı yavaşlattığı düşünülmektedir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Hindistan cevizi tüketimi bağışıklık sistemi açısından çok önemlidir. Bunun en önemli sebebi hindistan cevizinin antiviral, antifungal, anti bakteriyel ve anti parazitik özelliklerinin olmasıdır. Hindistan cevizi yağı tüketimi boğaz enfeksiyonları, bronşit, idrar yolu enfeksiyonu, tenya ve benzeri kötü ve en hassas hastalıkların tedavi edilmesine yardımcı olabilir. Bunun dışında bakteri ve virüslere karşı vücudun direncini arttırır.

Karın Yağlarını Eritir: Hindistan cevizi karın boşluğundaki fazla yağların eritilmesine ciddi anlamda katkı sağlayabilir. Bunun dışında karındaki yağların neden olduğu hastalıkların tedavisine yardımcı olur.

Genel Sağlığa Katkıda Bulunur: Bu konuyla ilgili olarak birçok bilimsel çalışma sonucu düzenli olarak hindistan cevizi tüketiminin genel sağlık açısından birçok faydası olduğunu ortaya koymuştur.

Hindistan Cevizi Enerji Sağlar: Hindistan cevizi yağı yakarak enerjinin artmasını sağlar. Hindistan cevizinin açlık hissini bastırıcı özelliğinin dışında, vücuda doğrudan iştah azaltıcı maddeler salgılar. Sürekli hindistan cevizi ürünleri tüketen kişiler, hipoglisemi etkisi ile birkaç saat yemeden dirençli kalmayı başarır. Aynı zamanda sağlıklı tiroid fonksiyonunu teşvik eder ve kronik yorgunluk belirtilerini ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Epilepsi Hastalığına İyi Gelir: Ketonejik diyet özellikle çocuklarda epilepsi hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.  Hindistan cevizinin en önemli özelliğinden bir tanesi de bu maddeyi içerdiği için epilepsi hastalarına iyi gelmesidir. Özellikle çocuklarda epilepsi nöbetlerinin şiddetini ve oranını azaltabilir.

Hindistan Cevizi Kanserle Mücadele Eder: Modern tıp tarafından yapılan birçok laboratuvar araştırması hindistan cevizi tüketiminin kansere yakalanma riskini azalttığını ortaya koymuştur.

Hindistan Cevizi Besleyicidir: Hindistan cevizinin içerdiği su, süt ürünlerinin içerdiği yağlar kadar faydalı olduğu düşünülür. Hindistan cevizi suyu özellikle kan sağlığı için çok faydalıdır. Anne sütü ile eşdeğer laurik asit içerir.

İdrar Yolu Enfeksiyonunu Önler: Hindistan cevizinin doğal diüretik özelliği idrar yolu enfeksiyonlarıını önler. Bu özelliği ayrıca idrar akışının hızlanmasını sağlayarak enfeksiyonun ortadan kalkmasına yardımcı olur.

Hindistan Cevizi Kolesterol Seviyesini Dengeler: Hindistan cevizi vücutta kolesterol düzeylerini geliştirmeye yardımcı olur ve kalp hastalıkları riskini azaltır. Hindistan cevizinin içerdiği doymuş yağlar, vücutta iyi  huylu kolesterol seviyesinin yükselmesini engeller. Bu durum teorik olarak kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

Hindistan Cevizi Gebelik Döneminde Son Derece Yararlı: Hindistan cevizi suyu sterildir ve hamile bayanlar için çok faydalıdır. Hindistan cevizinin bu özelliği anne ve bebeğin bağışıklık sistemini geliştirir ve başta enfeksiyon olmak üzere diğer hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Savunma sisteminin hastalıklara karşı direncini arttırır. Aynı zamanda genel fetüsün sağlığını iyileştirmek için amniyotik sıvı seviyelerini artırır.

Hindistan Cevizi Bakterilerle Savaşır: Hindistan cevizi bakteri, virüs ve mantarları öldürmek için yardımcı olur ve bu tür hastalıklara neden olan mikropları kırmak için ihtiyaç duyulan asitleri bol miktarda içerir.

Ağız Hijyeni İçin Hindistan Cevizi: Hindistan cevizi suyu; ağız bakterilerini öldürmek, kötü nefes sorunlarını azaltmak ve genel diş sağlığını geliştirmek gibi birçok sağlığa zararlı unsurları ortadan kaldırır.

Hindistan Cevizi Kemik Sağlığını Korur: Düzenli olarak hindistan cevizi tüketimi, sağlıklı kemikler ve dişlerin gelişimini destekler. Kalsiyum ve manganezi bol miktarda içerdiği için kemik gelişimine yardımcı olur. Ayrıca osteoporoz, ince ve kırılgan kemik yapılarının oluşmasına engel olabilir.

Hindistan Cevizinin Saç ve Cilt Sağlığına Faydaları: Hindistan cevizi saç ve cilt sağlığı açısından da çok faydalıdır. Bu yüzden çok yaygın olarak kozmetik ürünlerinde ve saç bakım malzemelerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Hindistan cevizi özellikle kuru ciltler için çok faydalıdır. Kuruluktan meydana gelen pul pul dökülmelerin önüne geçebilir. Cilt sağlığını destekler ve cildin hastalıklara yakalanmasına engel olabilir. Bunun dışında ellerdeki kuruluk için de hindistan cevizi etkili bir tedavi sunabilir.

Son zamanlarda yapılan labaratuvar çalışmaları hindistan cevizinin cilt kanserine yakalanma riskini düşürdüğünü ortaya koymuştur. Antioksidan özelliğinden dolayı serbest radikallerin cilde verdiği zararları ortadan kaldırarak sorunun kansere dönmesine izin vermez.

Hindistan cevizi kan dolaşımını teşvik ettiği için bu durum aynı zamanda direkt olarak cilt sağlığına etki eder. Kan dolaşımının hızlanması cildin içeriden daha hızlı temizlenmesini sağlayabilir. Bunun dışında cildin temizlenmesini ve genç kalmasını sağlayabilir.

Hindistan cevizinin cilt sağlığı kadar saç sağlığına da inanılmaz katkıları vardır. Saçların dökülmesine neden olan unsurların ortadan kalkmasını sağlar. Kafa derisine uygulandığında  kepek sorununu çözer. Saçların sağlıklı ve parlak kalmasını sağlar. Olumsuz hava şartlarından kaynaklanan yıpranmaları giderebilir.

Ülkemizde hala yeterli miktarda tüketilmeyen hindistan cevizinin sağlık açısından birçok faydası olmakla birlikte aşırı tüketimden de kaçınılması her gıda gibi  hindistan cevizinde de önem arz ediyor. Sağlıklı günler...


kaynak: acil.net
haber: enpolitik

https://www.enpolitik.com/haber/287319/uzak-dogudan-gelen-mucize-besin-hindistan-cevizinin-faydalari-saymakla-bitmiyor.html

Sizin Yorumunuz:

*
*