Ozan Arif hayatını kaybetti

Ozan Arif tedavi gördüğü Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde hayatını kaybetti. 69 yaşındaki Arif'in uzun süredir gırtlak kanseri tedavisi gördüğü kaydedildi.
Ozan Arif hayatını kaybetti | enpolitik.com
Eklenme Tarihi: 13.02.2019 11:03:00 - Güncellenme Tarihi: 10.07.2020 17:07:52


Ülkücü camiada Mustafa YıldızdoğanAhmet Şafak, Ali Kınık ve Atilla Yılmaz ile birlikte en bilinen simalardan olan Ozan Arif Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde saat 04.50'de hayatını kaybetti. 

Ülkücü camianın bilinen isimlerinden Ozan Arif, ?Şerefsizadlı şiirinde MHP Genel BaşkanıDevlet Bahçeli?ye hakaret ettiği iddiasıyla yargılanmış, davada 6 bin 80 lira adli para cezasına çarptırılmıştı.

Ozan Arif kimdir?

Ozan Arif Giresun`un Alucra ilçesine bağlı şimdiki ismi ile Yükselen eski adı ile Hapu köyünde 10 Haziran 1949`da doğdu. Babası yörenin sevilen simalarından rahmetli Muharrem Çavuşun (Muharrem Şirin) oğlu Mehmet Bey, annesi Fatma hanım da, yine komşu köy Demirözü`nden rahmetli Gençağa Eşkünoğlu'nun kızıdır. Babasının memuriyeti dolayısıyla, ilk ve ortaokulu Samsun`da bitirdikten sonra, hayli kalabalık olan ailesine kısa zamanda maddi yardım yapabilmek düşüncesiyle öğretmen okuluna başladı.

24 Eylül 1980 tarihinde Almanya`ya gitti. 5 Kasım 1991`de Türkiye'ye geri döndü. Daha çocuk yaşlarda iken Kerem ile Aslı`yı, Leyla`ile Mecnun`u, Karacaoğlan`ı, Köroğlu`nu, Dadaloğlunu, Yunus`u ve daha nicelerini okuyarak aşk cönklerini ezberleyen Ozan Arif, Karadeniz`de, yaşadığı yörede hayli yaygın olan irticalen Türkü söyleme sanatı sayesinde çok meşhur oldu. Hatta eskiden destan satıcılarının Ozan Arif`e destanlar yazdırıp, daha sonra bunları bastırarak dağıtmaları sebebiyle, yörede ismi çok duyulan bir aşık olmuştur.

İlk olarak ortaokul ikinci sınıfta sesine aşık olduğu bağlama ile tanışan ve hayli dar olan aile bütçesinden biriktirdiği harçlıklarla, 1964`te İstanbul`da bulunan Şemsi Yasıtman saz evinden 15 liraya aldığı bir bağlama ile ses ve saz dünyasının içine giren Ozan Arif, uzunca zamandır gönül dostlarına seslenmekteydi.

https://www.enpolitik.com/haber/285375/ozan-arif-hayatini-kaybetti.html

Sizin Yorumunuz:

*
*