Türkiye alarmda! 20 bin kişi daha geliyor

5 yıldan bu yana Suriye'de devam eden iç savaşın sonuna geliniyor. Esed rejimi güçleri Rus askerleri ile birlikte sivilleri vurmaya devam ediyor. Rejimin Rabia kentini ele geçirmesinin ardından Yamadı'daki 20 bin mültecinin Türkiye?ye taşınacağını iddia edildi.
Türkiye alarmda! 20 bin kişi daha geliyor | enpolitik.com
Eklenme Tarihi: 26.01.2016 10:25:49 - Güncellenme Tarihi: 03.07.2020 02:51:16

Suriye'de Esed ve Rus güçlerinin düzenlediği ortak operasyonların ardından bölgeden kaçan sivillerin Türkiye'ye geleceği iddia edildi. Suriye'de Rusya'nın havadan, Hizbullah'ın karadan desteklediği rejim ordusunun, Bayırbucak Türkmenleri'nin elinde bulunan Rabia kentini ele geçirmesinin ardından, bölgede büyük hareketlilik başladı. Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Abdurrahman Mustafa konuyla ilgili olarak konuştu. Abdurrahman Mustafa şunları kaydetti: 
 
ETNİK TEMİZLİK YAPILIYOR 
 
30 Eylül'de Rusya'nın Suriye'de yaşananlara müdahil olmasıyla birlikte Bayırbucak bölgesi ve Türkmen Dağı'na eşi benzeri görülmemiş bir müdahale oldu. Bugün dünyanın en süper güçlerinden biri olan Rusya'yla bizim mücadele etmemize savaş demek doğru olmaz. Bu Türkmenlere karşı etnik bir temizliktir. Nasıl Kızıldağ veya Türkmen Dağı dediğimiz yer büyük stratejik önem taşıyorsa, şimdi de Rabia dediğimiz yer stratejik bir noktadır. Orada bizim gençlerimizin direnişi hali hazırda devam ediyor. Tamamen kaybedilmiş değil. 
 
DÜŞMANIN MENZİLİNDE 
 
Rabia'nın düşmesi artık Bayır Bucak'ın tamamen düşmanın menziline girmesi anlamına gelir. Zaten çok dar bir alanda mücadelemizi sürdürüyoruz. Ancak, bildiğiniz üzere Rabia'ya çok yakın mesafede sivillerin yaşadığı Yamadı Kampı bulunuyor. 
 
BÜYÜK ENDİŞE VAR 
 
Yamadı kampında şu anda 20 bine yakın sivil bulunuyor. Ancak bu ruslar sivil, çocuk, yaşlı, kadın, erkek ya da okul, camii ayrımı yapmadan vuruyorlar. Bu nedenle çok büyük tedirginlik bulunuyor. Kampta kalanların, bir sonraki hedefin burası olabileceği yönünde bir endişesi var. O nedenle Türkiye ile birlikte bazı projeler üzerinde çalışıyoruz. 
 
ANKARA DEVREDE 
 
Abdurrahman Mustafa: Ben şu anda Yayladağ'da bu ayarlamaları yapmaya çalışıyorum. Kamptaki yaklaşık 20 bin kişiyi Türkiye tarafına almak için Ankaraile gerekli görüşmeleri yaptık, şimdi de Yayladağ'daki yetkililer ile hazırlık çalışmaları yapıyoruz.
 
Kaynak : Akşam

https://www.enpolitik.com/haber/238/turkiye-alarmda-20-bin-kisi-daha-geliyor.html

Sizin Yorumunuz:

*
*