Bakan'dan asgari ücret açıklaması: 7 milyonu doğrudan ilgilendiriyor!

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan komisyonun, 2019'da geçerli olacak asgari ücreti belirleme kapsamındaki ilk toplantısı başladı.
Bakan'dan asgari ücret açıklaması: 7 milyonu doğrudan ilgilendiriyor! | enpolitik.com
Eklenme Tarihi: 06.12.2018 13:32:00 - Güncellenme Tarihi: 04.05.2020 07:41:03

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk asgari ücret komisyonu açılış konuşmasında "Belirlenen ücret tüm ülke ekonomisine de yön verecek" dedi.

Doğrudan 7 milyona yakın çalışanı ilgilendiren asgari ücret görüşmeleri, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın ev sahipliğinde başladı.

Bakanlığın Reşat Moralı Salonu'ndaki toplantıda, işçi tarafını Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), işveren tarafını ise Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) temsil ediyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un açılış konuşmasıyla başlayan toplantıda, Türk-İş heyetinin başkanlığını Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, TİSK heyetinin başkanlığını ise Genel Sekreter Akansel Koç yapıyor.

Mevcut asgari ücret net bin 603 lira

Asgari ücret, halen bekar bir işçi için brüt 2 bin 29 lira 50 kuruş, vergiler ve kesintiler düştüğünde net bin 603 lira 12 kuruş olarak uygulanıyor. Apartman görevlileri için ise normal işçilerden farklı olarak gelir ve damga vergileri kesilmediğinden net bin 725 lira 8 kuruş olarak hesaplanıyor.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 2 bin 384 lira 66 kuruş. Bunun 2 bin 29 lira 50 kuruşunu brüt asgari ücret, 314 lira 57 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 40 lira 59 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

Bakan Selçuk: Belirlenen ücret tüm ülke ekonomisine yön verecek

Bakan Selçuk, açılış konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

"Daha güçlü bir ekonomik görünüme kavuşacağız. Çalışma barışı sosyal diyaloğun güçlendirilmesine bağlı.

Temel görevimiz hem işçi hem de işveren tarafından bakabilmek. Son derece  demokratik ve şeffaf ortamda yürütülen komisyon toplantılarıyla işçi ve işverenlerimizin haklarını koruyarak, ülkemizin kalkınmasına katkı sunacak bir  sonuca ulaşacağımıza inanıyorum. Belirlenen ücret tüm ülke ekonomisine de yön verecek.

Son toplantıda tüm kesimlerin uzlaştığı ve memnun kaldığı bir rakamı açıklayacağımıza inanıyorum"

Ayrıntılar gelecek...

kaynak: milliyet


https://www.enpolitik.com/haber/235162/bakandan-asgari-ucret-aciklamasi-7-milyonu-dogrudan-ilgilendiriyor.html

Sizin Yorumunuz:

*
*