Devlet 13 milyon lira ödeyecek!

2010 yılında Balyoz darbe planı davası'ndan tutuklanarak cezaevine konulan emekli ve muvazzaf askerlerin açtıkları tazminat davaları bir bir sonuçlanmaya başladı. Yüzlerce askerin, kumpas davaları nedeniyle uğradıkları haksızlıkların telafisi için açtıkları davalar sonucunda devletin ödeyeceği miktarın 13 milyon lira olduğu öğrenildi.
Devlet 13 milyon lira ödeyecek! | enpolitik.com
Eklenme Tarihi: 26.01.2016 09:43:38 - Güncellenme Tarihi: 10.05.2020 07:36:10

Balyoz davası kapsamında tutuklanan askerler Adalet Bakanlığı aleyhine tazminat davası açmışlardı. Askerlerin açtıkları davalar sonuçlanmaya başladı. 

Kumpas davalarının mağduru yüzlerce emekli ve muvazzaf askerin, Adalet Bakanlığı aleyhine açtığı tazminat davalarının devlete faturası ağırlaşıyor. Şu ana kadar sonuçlanan 24 davada 27 askerin kazandığı tazminat miktarı, 11 milyon 276 bin 600 lirası manevi olmak üzere 13 milyon 171 bin 872 lirayı buldu. En yüksek tazminat ise Balyoz davası kapsamında 3 yıl 8 ay tutuklu yargılandıktan sonra beraat eden eski MHP'li Engin Alan'a... Tam 1 milyon 363 bin 650 lira...


Kumpas Mağdurları Derneği (KUMPASDER) Başkanı emekli Hava Hakim Albay Ahmet Zeki Üçok, açtıkları tazminat davalarına ilişkin Milliyet'e konuştu.

Üçok, şunları söyledi: "Maddi manevi tazminat davaları her kumpas mağdurunun ikamet ettiği Ağır Ceza mahkemelerinde açılıyor. Açılan davaların amacı haksız tutuklama ile ilgili ortaya çıkan maddi, manevi zararın giderilmesidir. Haksız tutuklamalar ile sadece cezaevinde alıkoyulma süresi anlaşılmamalıdır. Kumpaszedeler sadece hapiste yatmakla kalmadılar.

Arkadaşlarımız tutuklu kaldıkları süre içinde TSK mensubu olarak elde edecekleri terfilerden de mahrum bırakıldılar. Birçok arkadaşımız general olabilecekken Personel Kanunu'nda yer alan tutukluluk süresi nedeniyle terfi edemedi. Bu arkadaşlarımız bekleme süreleri dolduğu için emekli edildiler. Mahkemeler açılan davalara sadece haksız tutuklama olarak değil, aynı zamanda bu kişilerin gelecekteki başarıları ve mevkilerinin ellerinden alınmış olduğunu göz önünde bulundurarak karar vermesi gerekir."


"ACILAR KARŞILANMALI"

"Bir mahkemede kumpas mağduru arkadaşımıza 40 bin lira tazminat bedeline hükmederken başka bir mahkeme bir diğer arkadaşımıza 1 milyon lira tazminat ödenmesine karar verebiliyor. Tüm mahkemelerin bu davaları basit haksız tutuklama olarak görmeyip, kumpaszede olan kişilerin istikballerinin ellerinden alındığını bilmesi gerekir. Tazminat almaya hak kazanan arkadaşlarımızın dosyaları Maliye ve Hazine avukatları tarafından inceleniyor. Mahkeme kararları Yargıtay 12. Ceza Dairesi'nde temyize gidiyor. Yargıtay 12. Ceza Dairesi son kararı verecek merci. Balyoz Davasında 360'dan fazla arkadaşımız yargılandı. Vefat eden arkadaşlarımız oldu. İçimizde en büyük acıyı çekenler vefat edenlerin aileleridir. Bu ailelerin acılarını karşılayacak yasal düzenleme mutlaka yapılmalıdır."
Kaynak : Milliyet

https://www.enpolitik.com/haber/235/devlet-13-milyon-lira-odeyecek.html

Sizin Yorumunuz:

*
*