Suriye'de ateşkes öncesi katliam

5 yıldan bu yana iç savaşın devam ettiği Suriye'de çatışmalar son günlerde bir hayli şiddetlendi. Suriye'de ateşkes görüşmeleri öncesi Rusya, İran, PYD ve Esed son toprakları almak için dört koldan yoğun saldırı başlattı. Muhaliflere yönelik saldırılarda çok sayıda çocuk ve sivilin hayatını kaybettiği bildirildi.
Suriye'de ateşkes öncesi katliam | enpolitik.com
Eklenme Tarihi: 25.01.2016 12:51:20 - Güncellenme Tarihi: 17.05.2020 08:23:56

Suriye'de iç savaş daha da şiddetlenmeye başladı. Muhaliflerle ateşkes yapmaya hazırlanan Esed yönetimi yine çok sayıda sivili öldürdü. Suriye'de ateşkes görüşmeleri öncesi Rusya, İran, PYD ve Esed son toprakları almak için dört koldan yoğun saldırı başlattı.

Rus savaş uçakları Suriye?nin doğusundaki Deyrizor kenti yakınlarındaki Kasham kasabasına bomba yağdırdı. Hava saldırılarında 9?u çocuk 63 kişi yaşamını yitirdi. Suriye?de Rus uçaklarının desteği ile ilerleyen Esed güçleri ise Bayırbucak bölgesindeki Türkmen Dağı bölgesinde muhaliflerin elindeki son stratejik kasaba olan el-Rabia?yı ele geçirdi.

BARIŞ GÖRÜŞMELERİ ÖNCESİ TOPRAK SAVAŞI

Ülkenin Lazkiye dahil sahil kanadının tamamını alarak varlığını burada sürdürmek isteyen Esed güçleri, son olarak Rabia kentini ele geçirerek İdlib yolunu açmış oldu. İran ve Rusya, Batıda Esed, kuzeyde de PYD güçlerine büyük destek veriyor. PYD'nin amacı ise Fırat'ın batısına geçerek Cerablus hattının kontrolünü ele geçirmek.

Dört koldan gerçekleşen saldırının yoğunlaşmasının sebebi ise bu hafta yapılacak olan barış görüşmeleri öncesi Esed ve PYD'nin alabileceği kadar toprağı ele geçirip görüşmelere bu iddiayla katılmak istemeleri.


BM'nin Suriye Elçisi De Mistura'nın koordinatörlüğünde gerçekleşecek olan görüşmelerde geçici bir ateşkes anlaşması yapılacağı belirtiliyor. Türkiye, rejim ve muhalif temsilcilerinin katılacağı toplantılara PYD'nin dahil edilmesini istemiyor.

TÜRKMEN DOKTOR UYARMIŞTI


Geçtiğimi Kasım ayında Haber7'ye konuşan Yeryüzü Doktorları Yönetim Kurulu üyesi Türkmen doktor Muhammed Karabacak, o zaman 'savaşın son dönemlerini yaşıyoruz, topraklar pay ediliyor' diyerek sinyali vermişti. Esed ve PYD güçlerinin ittifak halinde saldırıya geçtiğini belirten Karabacak,''Ateşkesten önce alabildiği kadar toprak almak istiyor ve ateşkes sürecine en geniş şekilde girmek istiyor. Her ateşkesten önce son hamleler yapılır ve masaya oturmadan önce topraklarını büyütmek ister'' ifadelerini kullanmıştı.

https://www.enpolitik.com/haber/212/suriyede-ateskes-oncesi-katliam.html

Sizin Yorumunuz:

*
*