Lübnan'da sanat, 'terk edilmiş' binalarda yaşatılıyor

Lübnan'da yaşayan İngiliz sanatçı Tom Young, iç savaşın izlerini hatırlatan terk edilmiş binaların geçmişini resmediyor.
Lübnan'da sanat, 'terk edilmiş' binalarda yaşatılıyor | enpolitik.com
Eklenme Tarihi: 02.11.2018 11:24:00 - Güncellenme Tarihi: 01.08.2020 11:44:19

Lübnan'da yaşayan İngiliz sanatçı Tom Young, iç savaşın izlerini hatırlatan terk edilmiş binaların geçmişini resmediyor.

Tom Young, Lübnan'daki iç savaşın izlerini hatırlatan binaların tarihini inceliyor ve bu binaların eski fotoğraflarına ve mimarisine uygun tablolar ortaya çıkarıyor. İngiliz sanatçı yapmaya çalıştığı şeyi şöyle anlatıyor:

"Bu değerli binalar birçok yönden uyuyor ve aslında sanatımla yapmaya çalıştığım şey, onları uyandırmak." 


9 yıldır Lübnan'da yaşayan sanatçı projesinin özünde "hafızanın gerçekten silinmesine karşı koymak" olduğunu söylüyor.Sanatını binalardaki tarihi yeniden canlandırmak için kullanıyor

Lübnan'da mermi delikleriyle yaralanmış, 40 yılı aşkın bir süredir terk edilmiş ikonik bir otel...

Sanatçının son projesi 1892 yılında Osmanlı döneminde inşa edilmiş Grand Sofar Hotel. 75 odalı olan otel, bir zamanlar devlet büyüklerine, aktörlere, ünlü sanatçılara ev sahipliği yaptı.Beyrut'tan yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta olan ikonik otel, iç savaşın başlamasıyla kapılarını kapatmak zorunda kaldı. İngiliz sanatçının otelde açtığı sergide bulunan her resim ise orada meydana gelen bir olayı betimliyor.

Young sergilerinin birçoğunda, genç mülteci çocuklara sanat dersleri vererek, sanatın binalardaki tarihi yeniden canlandırmak için nasıl kullanılabileceğini gösteriyor.

Başkent Beyrut'taki tarihi binaların sayısı 1990'larda 4 bin 200 iken, 2018 yılında 250'ye düştü.


kaynak: reuters/trt

https://www.enpolitik.com/haber/208940/lubnanda-sanat-terk-edilmis-binalarda-yasatiliyor.html

Sizin Yorumunuz:

*
*