Kaşıkçı soruşturmasında sona gelindi: Geniş çaplı açıklama bekleniyor

Cemal Kaşıkçı soruşturması tamamlanmak üzere. Güvenlik kaynaklarının çok kısa bir süre içinde geniş çaplı açıklama yapması bekleniyor.
Kaşıkçı soruşturmasında sona gelindi: Geniş çaplı açıklama bekleniyor | enpolitik.com
Eklenme Tarihi: 19.10.2018 14:27:00 - Güncellenme Tarihi: 01.08.2020 10:35:07

Cemal Kaşıkçı soruşturması tamamlanmak üzere. Güvenlik kaynaklarının çok kısa bir süre içinde geniş çaplı açıklama yapması bekleniyor. Öte yandan MİT'in ilk andan itibaren alarm durumuna geçtiği ve havalimanı personeli kılığında Suudilerin jetini incelediği soruşturmaya ilişkin öne çıkan detaylardan biri.

Cemal Kaşıkçı'nın kaybolmasına ilişkin çalışmalar devam ederken, Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu'nda ve Başkonsolos'un evinde arama yapan güvenlik güçlerinin soruşturmada önemli bir aşamaya geldiği öğrenildi.

Türk güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosuluğu ve Başkonsolos Muhammed el Uteybi'nin konutundaki aramalarda önemli bulgular elde edildi.


Çok kısa süre içinde tüm dünyayla paylaşılacak


Kaşıkçı'nın kaybolduğuna dair kendilerine gelen ilk bilginin ardından alarm durumuna geçen Türk güvenlik güçlerinin elde ettiği bilgilere dair 'delil toplama ve toplanan delilleri kıymetlendirme' süreçlerini büyük ölçüde tamamladığı kaydedildi.

  Çalışmaların büyük oranda tamamlandığı ve çok kısa bir süre içinde kamuoyuna soruşturmayla ilgili değerli bilgilerin sunulacağı öğrenildi.

  MİT uçakta arama yaptı

  Kaşıkçı'nın nişanlısı Hatice Cengiz'in telefonu üzerinden süreçten haberdar olan Yasin Aktay'ın ilk andan itibaren MİT başta olmak üzere Türk güvenlik güçlerini uyardığı biliniyordu.

  MİT'in Kaşıkçı'ya ilişkin durumdan haberdar olmasının ardından alarm durumuna geçtiği öğrenildi.

  İlk olarak havalimanında pozisyon alan istihbarat timlerinin, Suudilerin Türkiye'ye geldiği jetlerden biri olan HZ SK 2'nin hizmet satın aldığı şirketin personeli kılığında jetin içine girerek arama yaptığı ortaya çıktı.

  Türk istihbarat birimlerinin 'uçağın içi temiz' bilgisini, Suud timini yakından gözleyen ekibe de ilettiği ve bu şekilde Suudi ekibin Atatürk Havalimanı'ndan uçtuğu kaydedildi.


  kaynak: yenisafak

   https://www.enpolitik.com/haber/200008/kasikci-sorusturmasinda-sona-gelindi-genis-capli-aciklama-bekleniyor.html

   Sizin Yorumunuz:

   *
   *