Putin, Merkel, Macron: Türkiye'nin ev sahipliğinde buluşuyor

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Suriye Konulu Dörtlü Zirve'nin, Erdoğan'ın ev sahipliğinde Putin, Macron ve Merkel'in katılımıyla 27 Ekim'de İstanbul'da yapılacağını bildirdi.
Putin, Merkel, Macron: Türkiye'nin ev sahipliğinde buluşuyor | enpolitik.com
Eklenme Tarihi: 19.10.2018 13:13:00 - Güncellenme Tarihi: 30.06.2020 05:47:50

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Suriye konulu dörtlü zirvenin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ev sahipliğinde Rusya lideri Vladimir Putin, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel'in katılımıyla 27 Ekim'de İstanbul'da yapılacağını açıkladı.

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Kalın, Suriye Konulu Dörtlü Zirve'nin Türkiye, Rusya, Fransa ve Almanya'nın katılımıyla 27 Ekim 2018'de İstanbul'da düzenleneceğini bildirdi.

Kalın, "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın ev sahipliğinde, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Sayın Vladimir Putin, Fransa Cumhurbaşkanı Sayın Emmanuel Macron ve Almanya Federal Cumhuriyeti Şansölyesi Sayın Angela Merkel'in katılımlarıyla gerçekleşecek dörtlü zirve toplantısı 27 Ekim 2018 tarihinde İstanbul'da düzenlenecektir" bilgisini verdi.

Sözcü, "Zirve toplantısında başta sahadaki durum, İdlib mutabakatı ve siyasi süreç olmak üzere Suriye ihtilafının tüm veçheleriyle ele alınması ve ihtilafa kalıcı çözüm bulunmasına yönelik ortak çabaların uyumlulaştırılması öngörülmektedir" ifadelerini kullandı.


Fransa'dan konuyla ilgili yapılan açıklamada, 'İstanbul zirvesinin, insani felaketi önlemek için İdlib'de ateşkesin sürdürülmesine odaklanacağı' vurgulandı.

Açıklamada, Paris'in yeni bir mülteci göçünü engellemek ve barış görüşmelerine yeni bir ivme kazandırmak amacıyla İdlib'de ateşkesin sürdürülmesini sağlamak istediğini söyledi.

kaynak: sputnik

https://www.enpolitik.com/haber/200002/putin-merkel-macron-turkiyenin-ev-sahipliginde-bulusuyor.html

Sizin Yorumunuz:

*
*