Bu haber ABD'ye tokat gibi bir F-35 cevabı oldu!

ABD, Türkiye'ye F-35 yaptırımı uygulaya dursun Bloomberg, bu ortak proje savaş uçaklarının en önemli yedek parçalarının Türkiye'de üretildiğini belirtti.
Bu haber ABD'ye tokat gibi bir F-35 cevabı oldu! | enpolitik.com
Eklenme Tarihi: 05.10.2018 18:31:00 - Güncellenme Tarihi: 03.07.2020 05:39:39

ABD, Türkiye'ye F-35 yaptırımı uygulayadursun Bloomberg, bu ortak proje savaş uçaklarının en önemli yedek parçalarının Türkiye'de üretildiğini belirtti.

ABD'nin ekonomi ağırlıklı haber sitesi Bloomberg, ''Lockheed üretimi F-35'in bir Türkiye sorunu var'' başlıklı haberinde 5. senil hayalet savaş uçağı F-35'lerin en önemli yedek parçalarının Türkiye'de üretildiğini hatırlattı. 


Zira Ağustos ayında savunma bütçesini onaylayan ABD Kongresi, Rusya'dan S-400 alımını gerekçe göstererek Türkiye'ye 'F-35 savaş uçaklarının teslimatının geçici olarak durdurulmasına' hükmetti. Türkiye'ye rahip Andrew Brunson gibi Amerikan vatandaşlarının tutukluluğunu gerekçe göstererek yaptırım uygulayan ABD Başkanı Donald Trump da bunu imzaladı.

'12 MİLYAR DOLAR DEĞERİNDEKİ PARÇALAR TÜRK MAMULÜ'

Bu hamleye karşı ''Türkiye havacılık maamullerinin üretiminde küresel bir lider, F-35'in 12 milyar dolar değerindeki yedek parçalarını 10 Türk şirketi imal ediyor'' ikazını yapan Bloomberg, kokpit görüntüsü cihazının ise dünyadaki tek kaynağının Türkiye olduğunu belirtti.

F-35'in kilit parçalarını Northrop Grunman ile birlikte türk Havacılık Uzay Sanayii'nin (TAI) ürettiğine dikkat çeken Bloomberg, uçağın Türkiye'ye satışının durması durumunda tedarik zincirinin zarar göreceği vurgusu yaptı.

https://www.enpolitik.com/haber/199763/bu-haber-abdye-tokat-gibi-bir-f-35-cevabi-oldu.html

Sizin Yorumunuz:

*
*