280 milyon kilometre uzaklıkta bulunan asteroitten ilk fotoğraflar: Her yer kaya

Japonya tarafından gönderilen ve incelemelerde bulunmak üzere asteroit yüzeyine iniş yapan 'robot gezginlerden' ilk fotoğraflar geldi.
280 milyon kilometre uzaklıkta bulunan asteroitten ilk fotoğraflar: Her yer kaya | enpolitik.com
Eklenme Tarihi: 28.09.2018 19:34:00 - Güncellenme Tarihi: 26.06.2020 19:47:23

Japonya tarafından gönderilen ve incelemelerde bulunmak üzere asteroit yüzeyine iniş yapan 'robot gezginlerden' ilk fotoğraflar geldi.

Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı tarafından yayınlanan fotoğrafta, asteroitin çeşitli değişik alanlarından yüzey fotoğrafları bulunuyor.

Perşembe günü yayınlanan fotoğraflar, incelemelerde bulunmak üzere dünyadan 280 milyon kilometre uzaklıkta bulunan asteroit yüzeyine iniş yapan 'Hayabusa2' uzay aracı tarafından çekildi. 

'YAŞADIĞIM MUTLULUK ANLATILMAZ'

Ajansın proje müdürü Yuichi Tsuda, ajansın internet sitesinden yayınlanan açıklamasında "Bir asteroitin yüzeyinde araştırma yapmayı başardığımız için yaşadığım mutluluğu anlatacak kelime bulamıyorum" ifadelerini kullandı. 


İnsansız 'Hayabusa2' uzay probunun, 'Ryugu' adı verilen asteroite ulaşması 3 yılı buldu ve bir hafta önce, asteroit yüzeyine bıraktığı, tekerleksiz ancak zıplayan keşif araçlarıyla inceleme çalışmalarına başladı.

Hayabusa2'nin, asteroit yüzeyine bir gözlem cihazı ve Alman-Fransız yapımı bir araç daha bırakması planlanıyor. Yapılan incelemeden sonra ise, söz konusu keşif araçları yine Hayabusa2 tarafından dünyaya geri getirilmek üzere yüzeyden toplanacak.
https://www.enpolitik.com/haber/199636/280-milyon-kilometre-uzaklikta-bulunan-asteroitten-ilk-fotograflar-her-yer-kaya.html

Sizin Yorumunuz:

*
*