Et ile bulgurun birleştiği lezzet: Borani

Medeniyetin başlangıç noktası 'Göbekli Tepe'yi bünyesinde bulunduran, onlarca medeniyete, uygarlığa, kültüre, dile ve inanca ev sahipliği yapan Şanlıurfa ayrıca sahip olduğu lezzetleri ile adından söz ettirmeye devam ediyor.
Et ile bulgurun birleştiği lezzet: Borani | enpolitik.com
Eklenme Tarihi: 17.09.2018 20:08:00 - Güncellenme Tarihi: 30.05.2020 20:57:16

Medeniyetin başlangıç noktası 'Göbekli Tepe'yi bünyesinde barındıran, tarih öncesi ve sonrası binlerce medeniyete, uygarlığa, kültüre, dile ve inanca ev sahipliği yapan Şanlıurfa ayrıca sahip olduğu lezzetleri ile adından söz ettirmeye devam ediyor.  

Şanlıurfa'nın saymakla bitmeyecek onlarca lezzeti şöyle dursun,  Türk Patent ve Marka Kurumu'nun da tescillediği "Urfa pancar (pazı) boranisi" lezzetiyle midelere, görüntüsüyle de göze hitap eden önemli yemekler arasında yer alıyor.

"Borani" özellikle tarihi kentte özellikle kış aylarında genelde misafirler için hazırlanıyor. Ayrıca, kuşbaşı et, pazı, nohut ve soya fasulyesi pişirildikten sonra yağda kızartılan bulgur köftesi ilave edilerek sarımsaklı yoğurtla sunumu yapılan etli yemek çeşitleri arasında önemli bir lezzet olarak dikkat çekiyor.

Hazırlanması zahmetli olduğu için yapımı giderek azalan ancak evlerde kadınların imece usulü bir araya gelerek özel günlerde pişirdiği borani, gelecek nesillere aktarılmaya çalışılıyor.

Kimi zaman ıspanakla kimi zaman börülceyle yapılabilen ancak orijinal pazı ile olan bu etli ve sebzeli karışım hem besleyici hem de oldukça sağlıklı. İçerisine tercihe ve eldeki malzemeye göre, pazı, taze fasulye ve bulgur da konulan pazının hazırlanışı ve malzemeleri şöyle: 

Borani (Urfa) tarifi için malzemeler

  • 1 kg pazının kök kısımları
  • 1 soğan
  • 500 gr kuzu eti
  • 100 gr nohut
  • 100 gr ince bulgur
  • 100 gr kuru börülce
  • 40 gr tereyağı
  • Tuz
  • karabiber
  • 1 tatlı kaşığı toz kırmızı biber


Yapılışı

Nohut ve kuru börülceyi bol suda yıkayıp ayrı kaplarda şişmesi için bir gece önceden bekletin. Nohut ve börülceyi bol suyla yıkayıp süzün ve geniş bir tencereye alın. Üzerini iki misli geçecek kadar su ilave edin. Hububatlar yumuşayıncaya kadar pişirin. Süzüp bir kenarda bekletin. Bulguru ıslatıp rendelenmiş soğan, tuz ve karabiber ile yoğurun. Misket şeklinde köfteler hazırlayın. 

Soğanı temizleyip kıyın. Tereyağını tencerede ısıtıp soğanı kavurun. Kuzu etini ekleyip suyunu çektirinceye kadar kavurun. Kafi miktarda etsuyu ilave edip kaynatın. Önceden haşlayıp süzdüğünüz hububatları, pazının kök kısımlarını ve köfteleri ekleyip pazılar yumuşayıncaya kadar pişirin. Tuz ve karabiber ile tatlandırın. Servis tabağına alıp üzerine tereyağında kızdırılmış toz kırmızı biberi gezdirerek dökün. Taze biberiyeyle süsleyip servis yapın. Afiyet olsun...

kaynak: trthaber.com/lezzet.com

haber: enpolitik.com/ Melek S. Tunç

https://www.enpolitik.com/haber/199344/et-ile-bulgurun-birlestigi-lezzet-borani.html

Sizin Yorumunuz:

*
*