Tatilin tatlı telaşı 'kırtasiye alışverişi' kabusunuz olmasın

Milli Eğitim Bakanlığı'nın yayınladığı takvimle okulların ne zaman açılacağı netleşmiş oldu. 3 aylık yaz tatili 17 Eylül'de çalacak zil ile sona erecek. Tatilin son günlerinin de tadını çıkaran öğrenciler ve velilerinde tatlı bir telaş da başladı: Kırtasiye alışverişi. Tüm detaylar haberimizde...
Tatilin tatlı telaşı 'kırtasiye alışverişi' kabusunuz olmasın | enpolitik.com
Eklenme Tarihi: 05.09.2018 11:56:00 - Güncellenme Tarihi: 03.08.2020 00:56:17

Milli Eğitim Bakanlığı'nın yayınladığı takvimle okulların ne zaman açılacağı netleşmiş oldu. 3 aylık yaz tatili 17 Eylül'de çalacak zil ile sona erecek. Tatilin son günlerinin de tadını çıkaran öğrenciler ve velilerinde tatlı bir telaş da başladı: Kırtasiye alışverişi.

Öğrencilerin ders çalışma süreçlerini keyifli hale getiren araçlar: Kokulu silgiler, renkli ve simli kalemler...

Veliler alışveriş yaparken çocukların sağlığını da ihmal etmiyor. Peki kırtasiye alışverişinde neye dikkat edilmeli? Hangi ürünler zararlı? İşte merak edilenler...

TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin, yeni eğitim-öğretim yılı başlarken öğrenci ve velilere, okul alışverişlerinde dikkat etmeleri gereken konularla ilgili hatırlatma ve uyarılarda bulundu.

 Şahin, çocuklar için albenisi, veliler için fiyatları nedeniyle cazip görünen ürünlerin sağlık açısından ciddi riskleri beraberinde getirdiğini ifade etti.

Kokulu ürünler tercih edilmemeli

?Üreticisi bilinmeyen hiçbir ürün satın alınmamalıdır. Ürünlerin üzerinde ya da ambalajlarında mutlaka üretici ya da ithalatçıya ait ulaşılabilir adres ve telefonların bulunması gerekmektedir. Üründe herhangi bir sorun olduğunda firmanın ulaşılabilir olması gerekmektedir. Yaş grubuna uygun ürünler tercih edilmelidir. Bir ürünün sağlığa zararlı maddeler içerip içermediği ancak yetkin laboratuvar ortamlarında yapılan testlerle anlaşılabilir. 


TSE belgesi, o ürünün standarda uygun olduğunun ve istenilen şartlarda üretildiğinin göstergesidir. Kokulu ürünler tercih edilmemelidir. 

Oyuncaklarda EN71-3 işareti aranmalı

Oyuncaklarda, ağır metallerin belirlenen sınırlar dahilinde kullanıldığını gösteren EN71-3 işareti aranmalıdır. Yumuşatılmış oyuncaklarda fitalat gibi sağlığa zararlı maddeler limitlerin üzerinde olmamalıdır. Yüz boyası, dövme kalemi gibi deri üzerine uygulanan kozmetik ürünlerde dermatolojik testlerden de geçmiş, güvenilir markalar tercih edilmelidir.

 Parmak boyası ve oyun hamuru gibi daha küçük yaş gruplarının kullandığı, ağıza götürülme olasılığı yüksek ürünlerde de güvenilir markalardan şaşılmamalıdır. Markasız boyalı ve plastik baskılı okul ve beslenme çantaları, mataralar tercih edilmemelidir. Özellikle yoğun boya kokusu içeren, plastik baskılı beslenme çantası ve matara alınmamalıdır.Ürünlerin üzerinde sağlığa zararlı olmadığını belirten ibareler aranmalıdır. Solvent içermeyen yapıştırıcılar tercih edilmelidir.


Enpolitik.com/Hanzade Karaşın

Fotoğraf, notebookkirtasiye.com'dan alınmıştır.

https://www.enpolitik.com/haber/198896/tatilin-tatli-telasi-kirtasiye-alisverisi-kabusunuz-olmasin.html

Sizin Yorumunuz:

*
*