A. Rauf Akay yazdı: Esat gitsin ısrarı PKK'ya alan açtı!

Sitemiz enpolitik.com yazarlarından Ahmet Rauf Akay, Türkiye'nin Suriye, politikasını irdeleyerek, Esed'in gidişi ve buna destek olmanın yanlış bir politika olduğunu kaydetti.
A. Rauf Akay yazdı: Esat gitsin ısrarı PKK'ya alan açtı! | enpolitik.com
Eklenme Tarihi: 23.08.2018 09:15:00 - Güncellenme Tarihi: 29.06.2020 00:52:13

İnternet gazetemiz enpolitik.com yazarı Ahmet Rauf Akay, bugünkü köşe yazısında Suriye, Arap Baharı, BOP ve ABD'nin politikalarını ele aldı. ABD'nin 'Haydut Esat' söylemi ile Suriye'de haydut bir devlet ilan ettiğini ardından ise otorite boşluğunu kullanarak terörü beslediğini yazan Akay, Türkiye'nin de 'Esed gitsin' politikasının baştan beri yanlış olduğunu belirtti. 

Ahmet Rauf Akay'ın 'Suriye politikası kime yaradı' başlıklı yazısının tamamı şöyle: 

"ABD'nin en önemli hedeflerinden biri Suriye'de kukla bir PKK devleti kurmak. Bu yeni bir proje değil, 1960'lardan beri zaman zaman gündeme getirilen, şartların olgunlaşması için hazırda bekletilen bir proje.

Arap Baharı ABD'ye aradığı fırsatı verdi ve proje uygulamaya konuldu. Esat yönetimi iş başında kaldıkça bu projenin tatbik kabiliyeti yoktu. Esat haydut, Suriye haydut devlet ilan edilerek önce bir otorite boşluğu yaratıldı. Ardından adım adım terör devletinin temelleri atıldı.

Hoş Arap Baharı'nın ne kadar bahar olduğu, ne kadar -kendiliğinden- geliştiği de ayrı bir tartışma konusudur. Kitleler büyük bir mühendislik becerisi ile sokağa döküldü. Arap yönetimleri ile halkları arasında derin uçurumlar olduğu dünyaya duyurularak bölgeye müdahale meşrulaştırıldı. Emperyalizm kendini halkın temsilcisi gibi lanse etti.

Suriye'ye müdahale BOP'un ana hedeflerinden biriydi. Bugün o hedefe büyük oranda varıldığı söylenebilir. Fırat'ın doğusunda de Facto devletimsi bir yapı oluşturuldu. Hukuki bir kimlik kazanması için bazı devletler tarafından tanınması yeterli olacak. Gerçi bazı uluslararası hukukçular devlet olmak için tanınmaya gerek olmadığını, tanınmanın sadece öteki devletlerle ilişki kurmak için gerekli bir adım olduğunu belirtiyorlar.

Böyle bir yapılanmanın aynı fay hatlarına sahip Türkiye'yi etkileyeceği muhakkaktır. Kobani'nin IŞİD tarafından işgal edilme ihtimalinin belirmesi üzerine Güneydoğu'da meydana gelen ve 40 civarında vatandaşımızın ölümü ile sonlanan olayları hatırlayın. Suriye'deki gelişmeler Suriye ile sınırlı kalmamış, Türkiye'nin içini de karıştırmıştı.

PKK, uzun zamandır, Fırat'ın doğusunda oluşturulan yapılanmanın yarattığı motivasyonla hareket ediyor. Kabul edelim ki, son iki yılda terör örgütüne büyük darbe vuruldu. Türkiye toprakları üzerinde eskisi kadar rahat eylem yapabilme kabiliyetini kaybetti. Ama Suriye'de devletimsi bir yapıya sahip olmak örgütü ayakta tutmaya yetiyor.

Gelinen nokta Türkiye'nin Suriye politikasının baştan itibaren yanlış olduğunu gösteriyor. Esat gitsin ısrarı PKK'ya istediği otorite boşluğunu hazırlamış, geniş bir alanda hakimiyet kurma imkanı vermiştir. Bu yönüyle Fırat'ın doğusu en az ABD kadar Türk hükümetinin yanlış politikalarının bir eseridir. Sorumluluğu tek başına ABD'nin üzerine yıkmak bu gerçeği değiştirmez. Biz Esat gitsin dedikçe, PKK bölgede alan kazandı ve bugün bizi kara kara düşündüren noktaya geldi.

ABD'nin PKK devleti hedefinin Suriye hudutları ile sınırlı olduğunu sanmıyorum. Kuzey Irak'da böyle bir yapılanma zaten var. Lozan'ı tanımayan ABD'nin hedefi Türkiye sınırlarını da yeniden tanzim etmek. Bugün terör örgütü ile yapılan, yarın belki başka araçlar ve aktörler devreye sokularak yapılacak olan budur.

Yanlış Suriye siyaseti hem ABD'ye hedeflerini gerçekleştirme imkanı vermiş, hem de terör örgütüne yıllarca direnme gücü verecek bir moral motivasyon kaynağı sunmuştur. Yazık ki particilik ve yandaşlığın körleştirdiği bir toplum bu gerçeği  bile göremiyor. Siyasal İslam aynı zamanda bir milliyetsizleştirme işlevi görüyor. Bunun son örneği Sudan'dır. El Beşir, Sudan topraklarının üçte birini kaybetti ama hala iktidarda. Ona giydirilen dindar kimliği toprak kaybetmesinin bile üstünü örtmeye yetiyor.

Bir ülkede parti çıkarları milli menfaatlerin önüne geçerse o ülkede hiç bir milli dava savunulamaz. Önce partim yanlışından, önce ülke ve milletim doğrusuna dönmedikçe bu politikaları düzeltmek mümkün değildir."

https://www.enpolitik.com/haber/198452/a-rauf-akay-yazdi-esat-gitsin-israri-pkkya-alan-acti.html

Sizin Yorumunuz:

*
*