'Sandıkları koruyacağız' diyen CHP'den 'imzalarla oynandı' diyen CHP'ye

CHP'den kurultay için toplanan imzaların yeterli olmadığı açıklamasının ardından muhalif kanat da bir açıklama yaparak 'İmzalarla oynandı' dedi.
'Sandıkları koruyacağız' diyen CHP'den 'imzalarla oynandı' diyen CHP'ye | enpolitik.com
Eklenme Tarihi: 06.08.2018 20:56:00 - Güncellenme Tarihi: 04.05.2020 15:10:29

Her yerel, genel ve referandum gibi kritik seçimlerin öncesi, partililere ve üyelerine 'sandıkları koruyacağız', 'oy çaldırmayacağız' talimatı veren CHP'de imza skandalı sürüyor. CHP Genel Merkezi olağanüstü kurultay için toplanan imzanın yetersiz olduğunu belirtiyor, muhalif kanat ise gönderilen imzalarla genel merkezde oynandığını açıklıyor böylece CHP'de kaos da kriz de derinleşiyor. 


CHP'den kurultay için toplanan imzalarla ilgili açıklama geldi. Açıklamada olağanüstü kurultay için geçerli sayılan imza miktarının 569 olduğu, 31 kişinin imza verip geri çektiği belirlendi. Olağanüstü kurultay talebinde bulunan muhaliflerden de flaş bir açıklama geldi: 'Olağanüstü kurultayı yapmamak için sayılarla oynanmaktadır'

CHP'de 24 Haziran seçimleri sonrası kurultay yapılmasını isteyen parti içi muhalifler delegelerden imza toplayarak Genel Merkez'e teslim etmişti. Partiden yapılan açıklamada imza sayısının kurultay için yeterli olmadığı belirtilmiş, kurultay için ıslak imzaların teslim edilme süresi de bugün dolmuştu.


31 kişi imzayı geri çekmiş

CHP Genel Merkezi'nden alınan bilgiye göre muhaliflerin sunduğu Noter onaylı imza sayısı 618'di. Bu kişilerden 31'inin imzasını çekti, beşinin istifa etmiş olduğu, dördünün mükerrer nitelikte bulunduğu, dördünün fotokopi evrak olduğu saptadı. Beş imza ise gündem maddesi eklenmediği için yok hükmünde sayıldı. Toplam 569 imza sayıldı. Bu durumda kurultay yapılmayacağı bildirildi. 

Muhalifler: Sayılarla oynandı


CHP yönetiminden gelen 'kurultay yok' açıklamasının ardından muhaliflerden de cevap gecikmedi. 'Çağrı heyeti basın açıklaması'nda kurultay yapmamak için sayılarla oynandığı ileri sürüldü. Açıklamada kısaca şöyle denildi:

"Tüzüğümüzün belirlediği süre içinde, yeterli sayıda imza (630 belge ve bilgi) Genel Merkezimize teslim edilmiştir. Olağanüstü kurultayı yapmamak için sayılarla oynanmaktadır. Mevcut MYK'nın değiştirilmesi sorunları bir kez daha halı altına süpürülmesi olacaktır. Olağanüstü kurultay talebi sayıların gölgesinde kalamayacak kadar güçlü ve haklı bir taleptir, bir çığlıktır. Amasız ve fakatsız olağanüstü kurultay kararı alınmalıdır."

kaynak: hurriyet.com

haber: enpolitik.com

https://www.enpolitik.com/haber/197901/sandiklari-koruyacagiz-diyen-chpden-imzalarla-oynandi-diyen-chpye.html

Sizin Yorumunuz:

*
*