Erdoğan'ın yeni reklamı: Zümrüd-ü Anka'nın sırrı

24 Haziran seçimlerine son 5 gün kaldı... Siyasiler çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor, reklam filmleri ise bütün dikkatleri üzerine topluyor.
Erdoğan'ın yeni reklamı: Zümrüd-ü Anka'nın sırrı | enpolitik.com
Eklenme Tarihi: 19.06.2018 11:32:00 - Güncellenme Tarihi: 09.08.2020 17:06:30

24 Haziran seçimlerine son 5 gün kaldı... Siyasiler çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor, reklam filmleri ise bütün dikkatleri üzerine topluyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni reklam filmini Twitter hesabından "ZümrüdüAnka" etiketiyle paylaştı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan paylaşımında "Şimdi elini uzat, en güçlü devir başlasın. #ZümrüdüAnka Türkiye için kanatlansın." ifadelerine yer verdi.

Ayrıca Erdoğan'ın reklam filminde, tarihe ışık tutan Alparslan, Melikşah, Fatih Sultan Mehmet, ve Abdülhamit gibi isimlere atıfta bulundu.

Erdoğan, reklamda Plevne Marşı'nın üzerine şu sözleri seslendirdi:

"Ey Türkiye, sonsuzlukta yankılanan yolun şimdi başındasın. Sen ki Anadolu'nun kapılarını açan Alparslan, ecdadını yücelten Melikşah'sın. Gördüğün rüyadır hayra alamet, Gazi Osman'ın göğsünü delen o dev çınarsın.

Ey Türkiye, geçmişini bil ki geleceğe ışık olasın. Fatih'in dediği gibi 'Senin kudretinin ulaştığı yere onların hayalleri dahi ulaşamasın.'

Toprakları değil, gönülleri fethedensin. Çölü dahi geçerken Hakk'a saygından atından inesin. Süleyman gibi her koşulda zaferi kendine vaat edesin.

Ey Türkiye, karşına ordu da çıkar zorba da, hatırla ki sen çürük ipliğe elma dizenlerin üstesinden gelen Abdülhamit'in neferisin.

Sen ki Zümrüdü Anka, Bandırma'dan havalanan bir umut, Kurtuluş mücadelesinin siperisin. Naçiz bedenin toprak da olsa Cumhuriyet'inin ilelebet yaşayacağının resmisin.

Ey Türkiye, bak ufuktaki yola, tarihini, atalarını, kardeşini kolla. Şimdi elini uzat, başlasın en güçlü devir. Yenilenmek, şahlanmak, dört nala koşmak için. İstikrar ve istikbal için. Kavgayı, kederi, 'kaderimiz bu' söylemini geride bırakarak, birlik, bereket, bolluk için. Türkiye'nin dönemi, Türkiye Vakti."

Çetin ve dönemeçli yollarda akla gelmeli

Reklam filminin ana konusu olan Zümrüd-ü Anka kuşu için ise insanın kendisini yeniden keşfetmesinin sırrı diyebiliriz.

Enpolitik.com yazarı Didar Ezgi Özdağ, Zümrüd-ü Anka kuşunun hikayesini şöyle anlatıyor:

Bazı kaynaklarda Simurg efsanesi olarakta geçen Anka kuşu gerçekten ilham vericidir.

Genellikle doğu mitolojisinde farklı şekillerde karşımıza çıkmaktadır.

Türk Mitolojisinde Tuğrul Kuşu olarak anlatılan bu masal aslen İranlılara aittir.

Peki, onu bu kadar özel kılan nedir?

Şehname ?de (İran Destanı) şu şekilde anlatılmıştır:

İran?ın ünlü pehlivanı Sam?ın bir oğlu olur. Ancak çocuğun saçları ve tüm vücudu bembeyazdır. Durumdan rahatsız olan babası, oğlunun ortadan kaldırılmasını emreder. Bunun üzerine çocuğu Elburz dağına bırakıp giderler. Simurg onu görür, yuvasına götürür ve besler. Çocuk büyüyüp delikanlı olduğunda hala hayatta olduğu haberi duyulmaya başlar. Sam oğlunun yaşadığını öğrenince onu aramak için yollara düşer. Sonunda oğlunu bulur ve onunla gelmesini ister. Başta evine dönmeye sıcak bakmayan çocuk, Simurg ?un onu ikna etmesi ile birlikte fikrini değiştirir. Bu efsanevi kuş vedalaşma sırasında çocuğa kendi kanadından bir tüy koparıp verir. Sıkıntıda kaldığında tüyün bir parçasını ateşe atmasını, gelip ona yardım edeceğini söyler.

Peki, burada ateşin hikmeti nedir diye soracak olursanız o da başka bir hikâyede şu şekilde geçmektedir;

Zümrüd-ü Anka oldukça bilge ve güçlü bir kuştur. İnanışa göre uzun yıllar yaşamakta öldükten sonra yanarak küllerinden yeniden hayat bulmaktadır. Kaf Dağının eteklerinde, bilgi ağacının dallarında yaşamaktadır. Bir gün dünya üzerinde ki tüm kuşlar onu görebilmek için yollara düşerler.   Fakat bu yol oldukça zordur. Kaf Dağına ulaşabilmek için yedi vadiyi aşmaları gerekmektedir. Bu vadilerin isimleri ise şu şekildedir.

  1. Vadi: İstek
  2. Vadi: Aşk
  3. Vadi: Marifet
  4. Vadi: İstisna
  5. Vadi: Tevhid
  6. Vadi: Şaşkınlık
  7. Vadi: Yok oluş

Yolda birçoğu vazgeçmiş, geri dönmüştür. Kaf Dağına vardıklarında yalnızca 30 kuş kalmıştır. Simurg ?un yuvasına geldiklerinde şaşkınlık içinde kalakalmışlardır ( Simurg zaten ?otuz kuş? anlamına gelmektedir). Çünkü aradıkları şey aslında kendilerinden başkası değildir.

Tüm bu hikayenin özeti ise şudur;

Bu aslında kendi iç dünyamıza yaptığımız bir yolculuktur.

Elbette kolay olmayacaktır.

Fakat yolun sonunda küllerinden yeniden doğacak olmak vardır!

Kaynaklar:

 tr.sputniknews.com 

Yazar, Didar Ezgi Özdağ / Zümrüd-ü Anka: Küllerinden yeniden doğmak

Enpolitik.com / Hanzade Karaşın
https://www.enpolitik.com/haber/196117/erdoganin-yeni-reklami-zumrud-u-ankanin-sirri.html

Sizin Yorumunuz:

*
*