Türkiye'ye düşecek dediler: İnfilak etti

Yaklaşık 9 tonluk Çin Uzay uydusu kontrolü kaybetmiş, her an Türkiye'nin de içinde bulunduğu bölgelere düşmesi tahmin edilmişti. O uydunun atmosfere girer girmez infilak ettiği bildirildi.
Türkiye'ye düşecek dediler: İnfilak etti | enpolitik.com
Eklenme Tarihi: 02.04.2018 11:15:49 - Güncellenme Tarihi: 05.05.2020 01:13:39

Çin tarafından 2011 yılında yörüngeye gönderilen 8.5 ton ağırlığındaki devasa uzay istasyonu Tiangong-1 kontrolü kaybedildiği için düşüşe geçti. Yaklaşık 100 kiloluk enkazın düşeceği yerler arasında Türkiye?de gösterilmişti. 

Çin haber ajansı Xinhua, kontrolden çıkan uzay istasyonu Tiangong-1'in (Gök Sarayı) TSİ 03:15 civarında Dünya'ya yeniden girdiğini ve büyük bir kısmının Büyük Okyanus'un güneyinde atmosfere girer girmez yanarak infilak ettiğini açıkladı.

Çin İnsanlı Uzay Mühendisliği Bürosu'ndan (CMSEO) yapılan açıklamada, Pazar'ı Pazartesi'ye bağlayan gece yarısı itibariyle Tiangong-1'in atmosfere yeniden giriş yapacağı belirtilmişti.

Türkiye de bulunuyordu

Uzay aracının düşme ihtimalinin hesaplandığı ilk yerler arasında Türkiye de bulunuyordu. İtalya, İspanya, Japonya ve Kore de uzay aracının infilak edebileceği yerler olarak gösterilmişti. Çin İnsanlı Uzay Mühendisliği Bürosu, en son yaptığı açıklamada istasyonun büyük çoğunluğunun yandığını söylese de kalıntılarının tam olarak nereye düştüğünü belirtmedi.

Daha önce yaptığı açıklamada ise uzay istasyonunun büyük ihtimalle Brezilya'nın Güney Atlas Okyanusu kıyılarından, Sao Paulo ve Rio de Janeiro açıklarından Dünya'ya giriş yapabileceğini duyurmuştu.

'Kalıntılar çöp zannedilebilir'


ABD Hava Kuvvetleri de Tiangong-1'in Büyün Okyanus'un güneyinden Dünya'ya tekrar girdiğini doğruladı.

Aynı şekilde Avustralya, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, Güney Kore ve İngiltere de bu bilgiyi teyit etti.

kaynak: bbc.com

https://www.enpolitik.com/haber/161540/turkiyeye-dusecek-dediler-infilak-etti.html

Sizin Yorumunuz:

*
*