Diyanet İşleri: Asla ama asla kıymayın!

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, katıldığı canlı televizyon programında soruları yanıtladı. Devlet nikahı olmadan hiçbir müftünün imam nikahı kıyamayacağını belirten Erbaş, tartışılan soruları yanıtladı.
Diyanet İşleri: Asla ama asla kıymayın! | enpolitik.com
Eklenme Tarihi: 12.03.2018 19:15:38 - Güncellenme Tarihi: 28.06.2020 21:46:37

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, CnnTürk'te Hakan Çelik'in sorularını yanıtladı. Son zamanlarda kendilerine ilahıyatçı diyen insanların açıklamalarına dikkat çeken Erbaş, "Çeşitli açıklamalar yapan kardeşlerimizin çok dikkatli olmasını istiyoruz. Hani derler ya 'şeyh uçmaz müritleri uçurur' o kardeşlerimizin çok dikkatli olmasını istiyorum bazı konular ilmi müzakere gerektirir bunların televizyon karşısında konuşulması doğru değil bu milletimizi rahatsız ediyor" dedi. 

"Reyting yarışının konusu yapıyorlar"

Konuşmasının devamında medya yayın organlarında bir takım tartışmalara zemin hazırlandığına vurgu yapan Erbaş, "Ramazanda nedense bazı medya organlarımız birbiri ile münakaşa edttirerek hocalarımızı karşı karşıya getirerek, milletimizi rahatsız edici bir tartışma ortamı meydana getiriyorlar. Reyting yarışının konusu yapıyorlar. Bu konuların ilmi tartışılması gerekiyor İlahiyat Fakültelerinde, panellerde, sempozyumlarda tartışılması medya ortamından uzak yerlerde tartışılp doğru sonuçlara ulaşıldıktan sonra toplumla paylaşılmalı ben kardeşlerimize istirham ediyorum duyarlı olsunlar. 

'Dini referans vermeleri yanlıştır'

 

Gazeteci Hakan Çelik'in İslam'da kadına olan yaklaşıma ilişkin sorduğu soruya ise Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, şu şekilde cevap verdi:

"Bu tartışmaların yapıldığını biliyoruz ama dini referanslara dayandırılarak yapılması yanlıştır. Kadını aşağılama, kadını istismar konusu yapma, kadını ikinci sınıf sayma gibi konularda hangi dini referansları var ki ? Bakın Ashaf suresinde, yani sorumluluk noktasında ibadetler noktasında erkek ve kadın müslümanlar diye devam ediyor ve ayetin sonuna kadar kadın ve erkeğin sorumluluklar ibadetler ve insan olma noktasında farkı olmadığı Kur'an'dan öğreniyoruz. Bu konuların dini referanslara dayandırılması doğru değildir, bunu diyanet olarak insanımıza anlatmaya çalışıyoruz."

'İlk defa kadın diyanet işlerine kadın atandı geç kalınmış adımdı'


Erbaş, konuşmasını Diyanet İşleri Başkanlığına atanan kadın diyanet işleri yardımcısı ile sürdürerek şöyle kaydetti: 

" Biz ilk defa diyanet işlerine kadın başkan yardımcısı aldık. İlk defa yine 7 kadın daire başkanı atadık bu geç kalınmış bir adım elbette. 81 ilin tamamında kadın müftü yardımcılarımız olacak. Önümüzdeki aylarda bunu tamamlamaya çalışıyoruz. Yine kadın murakıp aldık 50 tane.  Kadın müfettişimiz yok ama olacak inşallah."

"1 milyon civarı Kur'an Kursu öğrencimiz var"

Sorulan soruya cevaben, Erbaş ayrıca, "1 milyon civarı kadın kuran kursu öğrencimiz var. 1500 yatılı kuran kursumuz var yarısı erkek ve kız" diyen Erbaş, "Bunun dışında 25 bin kadar Kur'an kursumuz var. Bunların denetlemesi yapılıyor izinsiz açılan olursa hemen kapatıyoruz. Eğer vaktiyle şartları taşıyor ama şuan taşımıyorsa yine kapatılıyor. Yine bizim şuan 40 bin kadın kuran kursu öğretmenimiz var. Kadın kuran kurslarımız esasında kadınlarımızı zamanını boşa geçirme yerine kendileri için bir kazanım olmuş oluyor. Birçok Kur'an kursumuzda okuma yazma öğreniyorlar kadınlar, o arada Kur'anı Kerim de öğreniyorlar bunun yanında inancın peygamberin ahlakı adı altında aldıkları dersler var .Kadınlarımız için psikolojik rahatlama oluyor bu şekilde. Kadınlarımız evde olsa ne yapacak yalnız kalacaklar komşuları ile bir araya gelip başka türlü zamanını geçirmiş olacaklar" dedi. 

"Asla ve asla kıymayın"

Çocuk yaşta evlilikler konusunun dikkatle altını çizen Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, imamlara asla ama asla resmi nikah olmadan imam nikahı kıyamayacaklarını söylediklerini belirtti. Erbaş, şöyle devam etti: "

"Biz imamlarımıza resmi nikah kıyılmadan kesinlikle imam nikahı kıymamaları gerektiğini yasak oldğunu söylüyoruz. Önce resmi nikah, sonra imam nikahı dini nikah kıyılmalı. Sadece çocuk yaşta değil evlilik yaşı gelmiş olsa dahi resmi nikahı kıyılmadan imam nikahını kıymamaları gerekir.

İslam Karşıtlığı

Gazeteci Hakan Çelik'in batıda yükselen İslam karşıtlığına ilişkin bir değerlendirme yapmasını istediği Erbaş, İslam karşıtlığı karşısında eğitimin önemine vurgu yaparak, "İslam algısı nasıl değişir, bunu eğitimle aşacağız bir de kendimizi anlatmakla örneğin islamofobi kavramı batıda gittikçe artıyor. İslam düşmanlığı antislamizme dönüşüyor, bu algı müslümanların sanki korkulan bir topluluk olduğu şeklinde bir algıyı ortaya çıkarmaya çalışıyor. bizim uluslararası ilişkilerde bu algının yanlış olduğunu ifade etmemiz gerekiyor. Müslim barış insanı demektir o anlama geliyor. Elinden ve dilinden emin olunan kişi demektir müslüman bu algı bilinçli yapılıyor diye düşünüyorum" şeklinde konuştu. 

 

 

 

kaynak: cnnturk.com

haber: enpolitik / Melek S. Tunç

 

 

 

https://www.enpolitik.com/haber/160934/diyanet-isleri-asla-ama-asla-kiymayin.html

Sizin Yorumunuz:

*
*