MÜRDÜM ERİĞİ REÇELİ

Halk arasında bardak eriği ve kara erik olarak da bilinen mürdüm eriğinin faydaları saymakla bitmez. Bol C vitamini deposu. Bağırsakları çalıştırıyor. Kalp ve tansiyona iyi geliyor. Özellikle kadınların tüketmesi; âdet düzensizliği olanların günde beş adet yemesi tavsiye ediliyor.
MÜRDÜM ERİĞİ REÇELİ | enpolitik.com
Eklenme Tarihi: 18.10.2017 07:29:37 - Güncellenme Tarihi: 10.08.2020 00:55:08

 

Mürdüm eriği kurutulup kışın yenilebileceği gibi hoşaf olarak da tüketilebilir. Marmelat ve reçeliyle kahvaltı sofralarınıza renk katabileceğiniz gibi tatlı ve pastalarınızda kullanabilirsiniz

 

Mürdüm Eriği Reçeli:

1 kg mürdüm eriği

4 su bardağı toz şeker

Yarım su bardağı su

 1/2 adet limon suyu

Yıkayıp suyunu süzdürdüğünüz mürdüm eriklerini, ortadan ikiye ayırıp çekirdeklerini çıkarın. Üzerine şekeri döküp suyunu salması için bekletin. Su ilave edip kaynatın. Renginin parlak olması için bir parça tereyağı atın. Yarım saat kadar kaynadıktan sonra limon suyunu ilave edin. Beş dakika daha kaynatıp ocaktan indirin Mürdüm eriklerinin üzerine toz şekeri ekledikten sonra kapağını kapatıp suyunu bırakması için beş saat kadar bekletiyoruz. Toz şeker ile birlikte kendi suyunu bırakan eriklere; su, çubuk tarçın ve karanfil ekliyoruz, 40 dakika kadar kaynatıyoruz. Çok fazla köpürmemesi ve parlaklık kazanması için tereyağını ekliyoruz. Limon suyunu ilave edip 10 dakika daha pişirdikten sonra kıvam alan reçeli ocaktan alıyoruz.

 

 

Marmelatını yapmak isterseniz şeker ilâve etmeden yarım bardak suyla pişirdiğiniz erikleri blender veya robot yardımıyla ezin. Kabuklarını soymayın. İçinde ezilecektir. Sonra şekeri ilâve edin. Kısık ateşte karıştırarak kaynatın. En son limon suyunu ekleyin. Beş dakika sonra ocaktan indirin. Uzun süre bekletecekseniz konserve usûlünde saklamanızda fayda var.

Âfiyet olsun. 

 

 

https://www.enpolitik.com/haber/151339/murdum-erigi-receli.html

Sizin Yorumunuz:

*
*