RENGİ GÜZEL, KOKUSU GÜZEL, TADI GÜZEL ŞEFTÂLİ

Dünyaya Çin?den yayıldığı tahmin edilen şeftâli, gülgiller âilesinden bir yaz ayı meyvesidir.
RENGİ GÜZEL, KOKUSU GÜZEL, TADI GÜZEL ŞEFTÂLİ | enpolitik.com
Eklenme Tarihi: 27.08.2017 13:33:33 - Güncellenme Tarihi: 01.07.2020 19:43:04

 

Uzun yaşam ve ölümsüzlük sembolü olarak Çin sanatında çömlek ve porselen dekorasyonunda kullanılmıştır. İspanyollar tarafından Avrupa'ya İran?dan getirtilmiştir. Bu yüzden Romalılar şeftâliye "Prunus Persica" adını vermişlerdir.

Ülkemizde en çok Bursa ve Akdeniz?de yetiştirilen şeftâli, genellikle tâze meyve olarak tüketilir. Eğe kış günlerinin kahvaltı sofralarını şeftâlinin nefis tadı, rengi ve kokusuyla süslemek isterseniz reçelini yapmanın tam zamanı.    

 

Malzemeler:

  • 1 kilo olgun, sert şeftâli
  • 1 kilo şeker
  • Bir çay kaşığı limon tuzu veya yarım limonun suyu

 

Şeftâlileri yıkayıp kabuklarını soyun. Dilimleyip küp küp doğrayın.

Doğranmış şeftâliyi derin bir tencereye koyup üzerine toz şekeri ekleyin. Biraz suyunu salması için ağzını kapatıp 2-3 saat bekletin.

Tencereyi kısık ateşe oturtun. Meyveleri ezmeyecek şekilde yapmaya dikkat ederek arada bir tahta kaşıkla karıştırın. Yüzeye çıkan köpükleri delikli kepçeyle alın.

Meyvelerin rengi dönmeye başlayıp reçel kıvamını alınca limon suyunu ekleyin. Bir iki dakika daha karıştırıp altını söndürün.

Eğer şeftâli reçelini soğuk kış günlerine saklayacaksanız sıcak olarak kavanozlara doldurup konserve usulünde ağızlarını kapatın. Soğuyunca serin bir yerde muhâfaza edin. Daha çabuk tüketeceksiniz soğutup kavanozlara doldurun.

Şimdiden âfiyet olsun!

 

 

 

 

 

 

https://www.enpolitik.com/haber/147234/rengi-guzel-kokusu-guzel-tadi-guzel-seftali.html

Sizin Yorumunuz:

*
*