SALON SÜMBÜLÜ

Hiç salonunuzda sümbül açtırmayı denediniz mi? Şimdi tam sırası. Sümbül soğanları çiçekçilerde satılmaya başladı.
SALON SÜMBÜLÜ | enpolitik.com
Eklenme Tarihi: 06.02.2017 16:43:35 - Güncellenme Tarihi: 25.05.2020 19:35:26

Eskiden bu iş için husûsî billûr sürâhiler üretilirdi. Sümbül meraklıları, salonlarının süsleme tarzına uyan sürâhiler seçerlerdi. Çiçek ustası Cevat Rüştü, sümbülle ilgili bir yazısında bu seçim hakkında şöyle diyor:

?Meselâ; bir Louis Quinze sistemindeki bir koltuğun yanına alaturka bir sedir konulmazsa İran tarzında ma?mûl bir sümbül sürâhisi de alajapone yâhût alameksikan bir sürâhi ile berâber salonda bulundurulmaz.?

 

 

Zamanımızda böyle sümbül sürâhisi bulmak zor. Sürâhinin veya cam vazonun ağzı sümbül soğanıyla uyumlu olsun yeter. Çiçek soğanının dibe batmayacağı zarif bir bardak da işinizi görür.

Cam sürâhi veya bardağı, mümkünse yağmur suyuyla doldurun. Soğanın alt kısmı suya batsın. Bir müddet karanlık ve serin bir yerde tutarak soğanın köklenmesini sağlayın.

 

 

 

Bu arada haftada bir suyunu değiştirin. Su, oda sıcaklığı ile aynı olmalıdır. Soğan yosun tutmuşsa suyunu değiştirirken yıkayabilirsiniz.

Sümbül soğanı köklenince daha sıcak ve ışık gören bir yere alın.

Salonunuzu buram buram kokutan sümbülün vakti geçince, yâni taç ve çanak yaprakları solunca soğanını atmayın.

Sudan çıkarıp köklerini kurutun. Hava almayacak şekilde sarıp serin ve karanlık bir yerde bir sonraki sene için saklayın.

https://www.enpolitik.com/haber/135666/salon-sumbulu.html

Sizin Yorumunuz:

*
*